PEX: tygodniowa sprzedaż apteczna: depresja, cukrzyca, nadciśnienie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   03-03-2021, 14:03

PEX: tygodniowa sprzedaż apteczna: depresja, cukrzyca, nadciśnienie Firma analityczna podsumowuje tygodniową sprzedaż leków w aptekach w wybranych obszarach Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

PEX PharmaSequence przedstawiła cotygodniowy raport obrazujący sprzedaż leków stosowanych w depresji i cukrzycy oraz nadciśnienia. W których obszarach są wzrosty, a w ktorych spadki?

Firma analityczna PEX PharmaSequence przedstawiła cotygodniowy raport obrazujący sprzedaż leków stosowanych w depresji.

Z danych wynika, że w ciągu tygodnia (22-28.02) pacjenci wykupili 517,7 tys opakowań leków na receptę stosowanych w terapii depresji.

Względem analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza to wzrost o 5 procent.

Jeśli chodzi o zakupy aptek tych preparatów, to liczba opakowań wynosi 509,8 tys., co oznacza wzrost o 3% względem analogicznego okresu ub. roku.

Jeśli chodzi o sprzedaż leków stosowanych w cukrzycy, wspomniany tydzień wygląda następująco:

W okresie 22-28 lutego pacjenci kupili 735 tys. opakowań leków stosowanych w terapii cukrzycy. Mniej niż w analogicznym okresie ub. roku - aktualna liczba opakowań stanowi 97 procent tego, co nabyli pacjenci rok wcześniej.

Jak zauważa prezes PEX PharmaSeuence, dr Jarosław Frąckowiak, spadki sprzedaży na rynku farmaceutycznym nie dotyczą leków stosowanych przewlekle.

"Jesteśmy, niemal, na poziomie roku 2020, okresu przed pandemią. Kategoria „Nadciśnienie” jest wskaźnikowa dla wielu innych, tam sytuacja jest podobna. Warto analizować poszczególne kategorie leków, a nie na cały rynek. Dług zdrowotny ma szansę zacząć być spłacany. Po całkowitym odmrożeniu wizyt „fizycznych” u lekarzy powinno przybyć nowych pacjentów – z tego roku i z zeszłego – którzy nie byli zdiagnozowani. Jeżeli dostęp do służby zdrowia będzie lepszy to rynek ma szanse na wzrost. Wzrost rynku aptecznego w kategoriach chorób przewlekłych bezpośrednio przekłada się na polepszenie "zdrowostanu społecznego" - skomentował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH