Picie alkoholu na akord uszkadza mózg

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   20-09-2017, 15:12

Picie alkoholu na akord uszkadza mózg Upijanie się w krótkim czasie ma namacalny szkodliwy wpływ na mózgi młodych ludzi

U studentów, którzy upijają się szybko, czyli piją na tzw. akord, widoczne są specyficzne zmiany w aktywności mózgu, mogące świadczyć o jego uszkodzeniu – wynika z badania naukowców z Portugalii, które publikuje pismo Frontiers in Behavioral Neuroscience.

Co zaskakujące, we wcześniejszych badaniach wykazano bardzo podobne zmiany w aktywności mózgu u osób ze zdiagnozowanym alkoholizmem. Jednak badani studenci pili alkohol w nadmiarze tylko okazjonalnie i nie spełniali jeszcze kryteriów choroby alkoholowej, zaznaczają autorzy pracy.

Ich zdaniem zmiany aktywności mózgu u młodych osób, którym zdarza się upijać w krótkim czasie, mogą wskazywać na zmniejszone zdolności reagowania na bodźce zewnętrzne i potencjalne trudności w przetwarzaniu informacji. To mogą być wczesne oznaki uszkodzenia mózgu pod wpływem alkoholu, podkreślają.

- Zaobserwowane przez nas zmiany mogą mieć związek ze szczególnie szkodliwym wpływem alkoholu na młode mózgi, które wciąż się rozwijają - prawdopodobnie z tym, że opóźnia on proces dojrzewania mózgu - komentuje Lopez-Caneda.

Autorzy pracy zaznaczają, że niezbędne są dalsze badania, które pozwolą zweryfikować związek między piciem na akord a zmienioną aktywnością mózgu i jego potencjalnym uszkodzeniem. Jednak już teraz wydaje się, że upijanie się w krótkim czasie ma namacalny szkodliwy wpływ na mózgi młodych ludzi. Dlatego Lopez-Caneda uważa, że dobrze by było, gdyby instytucje odpowiedzialne za edukację oraz za zdrowie publiczne próbowały podjąć działania zmierzające do zmniejszenia ryzykownego picia alkoholu wśród młodych osób.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH