Pierwsza na świecie szczepionka przeciw rakowi płuc dopuszczona do stosowania

FARMAKOTERAPIA

Autor: TVN 24/rynekaptek.pl   25-03-2009, 11:37

Na Kubie dopuszczono do użytku szczepionkę na raka płuc opracowaną przez tutejszych naukowców. Roberto Gonzales, wiceminister zdrowia Kuby, wyjaśnia, że nie zapobiega ona rakowi, ale hamuje rozmnażanie się komórek i pozwala dłużej pozostać przy życiu.

CimaVax EGF ma wydłużać życie chorych na raka średnio 4-5 miesięcy, a w niektórych przypadkach znacznie dłużej. Na konferencji w Kubańskim Ośrodku Immunologii Komórkowej naukowcy tłumaczyli, że lek zawiera zmodyfikowane białka, które niszczą komórki rakowe. Według nich szczepionka nie ma skutków ubocznych i w związku z tym jest korzystniejsza niż chemioterapia.

Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztowała szczepionka. Wiadomo natomiast, że będzie produkowana na Kubie.

- Na Kubie nowotwór płuc to najczęstsza przyczyna śmierci - przyznał wiceminister Gonzales. - Kubańczycy są tego świadomi, ale wielu z nich mimo to pali dalej.

CimaVax EGF to pierwsza szczepionka przeciw rakowi na świecie dopuszczona do użytku, inne są jeszcze w fazie testów. Są to: lek przeciw czerniakowi opracowywany przez Antigenics oraz przeciw jednemu z rodzajów guza mózgu, który powstaje w Avant Immunotherapeutics na licencji Pfizera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH