Pierwsze polskie obchody Tygodnia Świadomości ADHD

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   20-09-2010, 09:27

Pierwsze polskie obchody Tygodnia Świadomości ADHD

W tym roku także w Polsce odbywa się Tydzień Świadomości ADHD pod hasłem: daj swemu dziecku szansę żyć niezwykle zwyczajnie.

Długoterminowym zamierzeniem tej inicjatywy jest  poprawa wizerunku dziecka z ADHD, poprzez zwiększenie zrozumienia i akceptacji dla chorujących na ADHD dzieci  i walkę ze stereotypowym myśleniem o tym schorzeniu.

Praktycznym celem, jakim stawiają sobie organizatorzy kampanii jest ułatwienie dzieciom z ADHD codziennego funkcjonowania w szkole, domu, grupie rówieśniczej, co przełoży się na zapewnienie im prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie w przyszłości.


Wiedza i umiejętność postępowania z dzieckiem z ADHD jest  także niezbędna nauczycielom. Jeśli przyjąć za oficjalnymi statystykami, że ADHD diagnozowane jest u 5-7 proc. dzieci, oznacza, że średnio w każdej klasie nauczyciel może trafić na ucznia z ADHD.

W tym roku Tydzień Świadomości ADHD obchodzony jest od 20 do 26 września. W tym czasie w wielu miastach Polski uruchomione zostaną punkty konsultacyjne, w których rodzice i opiekunowie dzieci z ADHD będą mogli porozmawiać ze specjalistami. Psycholodzy będą dyżurowali w wybranych poradniach, odpowiadali na pytania zgłaszane telefonicznie oraz przez Internet.

Budowaniu świadomości problemu, jakim jest ADHD będą także służyły reklamy w prasie, radiu i telewizji. Do szkół podstawowych i gimnazjów trafią plakaty i broszury informacyjne. Ich zadaniem będzie pomóc nauczycielom, ale także za ich pośrednictwem, rodzicom rozpoznać objawy, które mogą świadczyć o ADHD u dziecka i  pokierować ich pierwszymi krokami w poszukiwaniu skutecznej pomocy.


Tydzień Świadomości ADHD,  to inicjatywa federacji europejskich stowarzyszeń ADHD-Europe, zrzeszającej organizacje pacjentów i rodziców dzieci z ADHD z 27 krajów Europy.  W większości tych krajów Tydzień Świadomości ADHD obchodzony jest już od 3 lat.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH