Pierwszy w Polsce pomyślny przeszczep płuc u chorego z mukowiscydozą

FARMAKOTERAPIA

Autor: sccs.pl/rynekaptek.pl   13-04-2011, 16:29

Pierwszy w Polsce pomyślny przeszczep płuc u chorego z mukowiscydozą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Zabrzu wykonano pionierską transplantację obu płuc u 30-letniego chorego ze skrajnie ciężką niewydolnością oddechową.

Zarówno przeprowadzona w Śląskim Centrum Chorób Serca operacja, jak i pierwsze tygodnie po niej, przebiegły bardzo pomyślnie. W najbliższych dniach pacjent zostanie wypisany do domu w stanie bardzo dobrym.

W naszym kraju zapotrzebowanie na przeszczepy płuc u chorych z mukowiscydozą szacowane jest na około 10-15 operacji rocznie. W przypadku tej choroby operacja jest szczególnie trudna, ponieważ istnieje duże ryzyko zakażenia – podczas pobytu w szpitalu chory wymaga dodatkowej izolacji.

Transplantację wykonał wychowanek prof. Mariana Zembali, dr n. med. Jacek Wojarski, od 2005 r. odpowiedzialny w Śląskim Centrum Chorób Serca za prowadzenie programu przeszczepów płuc. Doświadczenie kierowanego przez niego zespołu obejmuje ponad 50 operacji, wykonanych w przebiegu chorób z nieodwracalnym uszkodzeniem płuc.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym przeszczepy płuc są wykonywane z powodzeniem. W naszym kraju udane operacje tego rodzaju realizuje się od 2001 r. Prof. Zembala wykonał wówczas pierwszy jednoczesny przeszczep serca i płuc.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH