Pierwszy w UE lek na otyłość bez recepty

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik/rynekaptek.pl   23-01-2009, 15:40

Pierwszy w UE lek na otyłość bez recepty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Unia Europejska po raz pierwszy wyraziła zgodę na sprzedaż w aptekach leku na otyłość bez recepty. Środek orlistat będzie sprzedawany pod nazwą alli. Specyfik przeznaczony jest dla osób, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 28.

Producent leku, GlaxoSmithKline, informuje, że kliniczne testy wykazały, iż medykament stosowany jako dodatek do niskokalorycznej diety pomaga zrzucić o 50 proc. więcej kilogramów, niż w przypadku stosowania tej samej diety bez wspomagania farmakologicznego. Oznacza to, że na każde 2 kilogramy zrzucone poprzez zastosowanie niskokalorycznej, niskotłuszczowej diety, zażywając alli można pozbyć się dodatkowego kilograma. Alli działa w przewodzie pokarmowym zapobiegając wchłanianiu do organizmu część tłuszczu zawartego w spożywanych pokarmach i przekształcaniu go w zbędne kilogramy.

Pigułkę powinny stosować wyłącznie osoby, którym nie zabraknie silnej woli i nie wycofają się z diety. W przeciwnym wypadku kuracja może się skończyć biegunkami i wzdęciami. Dlatego niektórzy naukowcy wyrażają obawy związane z wprowadzeniem orlistatu do sprzedaży.

- Obawiam się, że wielu ludzi będzie brało te pigułki, nie mając odpowiedniej wiedzy na temat prawidłowego odżywiania - powiedział profesor Alan Maryon-Davis, szef Faculty of Public Health. - Znacznie łatwiej zażyć lek, niż zmienić swój styl życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH