Plaster ze szczepionką przeciwko grypie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-06-2017, 11:21

Plaster ze szczepionką przeciwko grypie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyposażony w sto maleńkich igieł plasterek ma pozwolić każdemu na samodzielne i bezbolesne zaszczepienie się przeciwko grypie - informuje "Lancet".

Zdaniem ekspertów z Emory University oraz Georgia Institute of Technology, którzy go opracowali, kilkucentymetrowy plaster jest równie skuteczny, co konwencjonalne szczepionki. Ma pomóc w zwiększeniu liczby zaszczepionych - mogłyby z niego skorzystać na przykład osoby obawiające się zastrzyków. W środkowej części plastra znajduje się 100 przypominających włoski igiełek, które po przyklejeniu przenikają przez skórę, dostarczając szczepionkę do jej właściwej warstwy. Wystarczy trzymać plaster na skórze przez 20 minut.

Dzięki prostocie użycia każdy mógłby zaszczepić się przeciwko grypie samodzielnie.

Plaster przeszedł już pierwsze testy na ludziach - okazał się bezpieczny w użyciu, a ochotnicy potwierdzili, że jest bezbolesny i woleli go od zastrzyku. Tylko u niektórych pojawiło się zaczerwienienie i swędzenie, ustępujące po kilku dniach.

Dużą zaletą tej metody szczepienia jest brak konieczności przechowywania szczepionki w lodówce - w temperaturze pokojowej może być składowany nawet przez rok, co jest szczególnie ważne w przypadku krajów słabo rozwiniętych. Apteki mogłyby sprzedawać plaster wprost z półki. Można nawet rozsyłać taką szczepionkę pocztą.

Ponieważ mikroigiełki szybko ulegają rozpuszczeniu, zużyty plater można bez przeszkód wyrzucić do kosza na śmieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH