Płynna biopsja na bazie moczu wykrywa raka pęcherza lepiej niż cytologia moczu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-10-2020, 15:34

Płynna biopsja na bazie moczu wykrywa raka pęcherza lepiej niż cytologia moczu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Analiza zmienności liczby kopii DNA (CNV) w złuszczonych komórkach obecnych w moczu wykazała lepszą czułość i podobną specyficzność w wykrywaniu raka nabłonka dróg moczowych w porównaniu z cytologią moczu – informuje pismo ”Clinical Cancer Research”.

Cytologia moczu to proste badanie, którego celem jest wykrycie obecności nieprawidłowych komórek w moczu (specjalista ocenia osad moczu pod mikroskopem). Cytologia moczu jest szeroko stosowana do badań przesiewowych w kierunku nowotworów układu moczowego, zwłaszcza raka pęcherza. Ma wysoką specyficzność, jednak brakuje jej czułości - może nie wykrywać małych nowotworów, szczególnie tych o niskim stopniu złośliwości. Często lekarz zaleca ją w przypadku obecności krwi w moczu (hematuria).

Dokładniejszym badaniem jest cystoskopia - oglądanie wnętrza pęcherza moczowego za pomocą odpowiedniego wziernika. Jednak cystoskopia to zabieg inwazyjny, który wiąże się z dodatkowymi kosztami i potencjalnymi komplikacjami dla pacjenta. Klinicyści od dawna czekają na niedrogi i nieinwazyjny test do wykrywania i monitorowania raka pęcherza.

Dr Chuan-Liang Xu, urolog ze szpitala Changhai w Szanghaju oraz dr Jia-Tao Ji, urolog ze szpitala Shanghai Hudong opracowali metodę tak zwanej płynnej biopsji na bazie moczu, polegającą na analizie DNA złuszczonych komórek obecnych w moczu pod kątem zmienności liczby kopii (CNV). Zmienność liczby kopii DNA (ang. copy number variation) to określenie odnoszące się do różnic w sekwencji genomowej osobników tego samego gatunku, przejawiających się zwiększeniem liczby lub utratą pewnych segmentów DNA.

- DNA wyizolowane ze złożonej mieszaniny komórek, która potencjalnie obejmuje złuszczone komórki nowotworowe z wyściółki pęcherza, może dostarczyć wskazówek co do obecności raka pęcherza - powiedział Ji. - Ponieważ CNV są cechą charakterystyczną wielu nowotworów, opracowaliśmy test do wykrywania obciążenia CNV w DNA komórek złuszczonych z moczu.

Test, nazwany UroCAD, rozpoczyna się od próbki moczu. Po utworzeniu się osadu i ekstrakcji DNA próbka jest analizowana przy użyciu sekwencjonowania całego genomu o niskim pokryciu (LC-WGS). Jak zaznaczył Xu, ponieważ test opiera się na wykrywaniu ogólnego obciążenia CNV, a nie na identyfikacji konkretnych zmian genetycznych, ta metoda sekwencjonowania jest idealną techniką analizy próbek.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH