Płynna biopsja na bazie moczu wykrywa raka pęcherza lepiej niż cytologia moczu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-10-2020, 15:34

Płynna biopsja na bazie moczu wykrywa raka pęcherza lepiej niż cytologia moczu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Analiza zmienności liczby kopii DNA (CNV) w złuszczonych komórkach obecnych w moczu wykazała lepszą czułość i podobną specyficzność w wykrywaniu raka nabłonka dróg moczowych w porównaniu z cytologią moczu – informuje pismo ”Clinical Cancer Research”.

Do oceny nowego testu naukowcy wykorzystali próbki pobrane od pacjentów biorących udział w obserwacyjnym badaniu klinicznym w Szanghaju. Łącznie przebadano 190 pacjentów (126 z rakiem nabłonka pęcherza, 64 bez raka); nie wykryto żadnego znaczącego obciążenia CNV u osób bez raka. Następnie naukowcy opracowali model diagnostyczny, który obejmował wszystkie autosomalne zmiany chromosomalne w komórkach złuszczonych moczu. UroCAD zidentyfikował raka nabłonka dróg moczowych z czułością i swoistością odpowiednio 82,5 proc. i 96,9 proc.

Kolejne badanie objęło 95 pacjentów - 56 z rakiem nabłonka pęcherza (urotelialnym) i 39 bez raka. Jak się okazało, w porównaniu z cytologią moczu UroCAD ma znacznie wyższą czułość (80,4 proc. w porównaniu z 33,9 proc.) i porównywalną swoistość (94,9 proc. w porównaniu do 100 proc.) w wykrywaniu raka urotelialnego. Ponadto, u siedmiu pacjentów, u których guzy o niskim stopniu złośliwości były ograniczone do warstwy nabłonkowej pęcherza (guzy pTa), UroCAD miał czułość 71,4 proc., podczas gdy cytologia moczu miała czułość 0 proc.

Czułość UroCAD odpowiadała stopniowi zawansowania guza oraz korelowała z jego rozmiarem; czułość wykrywania guzów 1 cm lub mniejszych, guzów od 1 cm do 3 cm i guzów większych niż 3 cm wynosiła odpowiednio 66,7 proc., 72 proc. i 95,5 procenta.

Paweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH