Pneumokoki: liczbę zgonów mogą znacznie obniżyć szczepienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Biznes Newseria/rynekaptek.pl   23-10-2017, 15:38

 Pneumokoki: liczbę zgonów mogą znacznie obniżyć szczepienia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pneumokoki są jedną z trzech bakterii, które od lat najczęściej powodują zachorowania u najmłodszych dzieci. Obok tak zwanego hiba i meningokoków powodują w skali globalnej najwięcej na świecie zgonów w tej grupie wiekowej - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes lek. med. Alicja Książek, pediatra z działu medycznego GSK.

Na świecie istnieje ok. 90 rodzajów pneumokoków. Zdecydowana większość (nawet 85 proc.) nie wywołuje żadnych zakażeń. Gdy jednak zaatakują groźniejsze pneumokoki, pojawiają się infekcje. Częściej nieinwazyjne, gdzie atakowany jest tylko jeden narząd, np. zapalenie ucha środkowego, płuc czy spojówek. Rzadziej pojawiają się zakażenia inwazyjne, jednak ich przebieg jest znacznie poważniejszy i może doprowadzić nawet do śmierci. Bakterie przedostają się do krwi, atakują różne narządy, oprócz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych może pojawiać się sepsa, czy zapalenie płuc z zakażeniem krwi.

– Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie tym chorobom są szczepienia ochronne. Zapalenie płuc to najczęstsza forma infekcji powodowanej przez bakterie pneumokoki. W 2015 roku 920 tysięcy dzieci zmarło przed swoimi 5. urodzinami z tego powodu – mówi profesor Richard Adegbola, dyrektor globalny ds. naukowych i zdrowia publicznego w centrali GSK Vaccines w Belgii.

Zaznacza, że tę liczbę można znacząco obniżyć za pomocą dostępnych szczepionek, które są rekomendowane jako najbardziej skuteczny sposób zapobiegania tym chorobom. - Stawką jest życie. Obecnie szczepienia przeciw pneumokokom obejmują jedynie 40 proc. tych, którzy mogliby być zaszczepieni na całym świece.

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że rocznie z powodu zakażenia bakteriami pneumokoków umiera 1,6 mln ludzi, z czego blisko milion to dzieci, przede wszystkim te, które nie ukończyły jeszcze 2 lat. W Polsce rocznie wykrywanych są setki przypadków inwazyjnej infekcji pneumokokowej, a rocznie umiera ok.100 dzieci.

– Obecnie zarejestrowane są dwie szczepionki koniugowane przeciwko pneumokokom. Obie przeznaczone dla dzieci. Wszystkie dzieci, które urodziły się od stycznia tego roku objęte są programem szczepień obowiązkowych i nieodpłatnych w ramach tak zwanego kalendarza szczepień – tłumaczy Alicja Książek.

W Polsce od stycznia 2017 roku wszystkie nowonarodzone dzieci szczepione są szczepionką, która zabezpiecza przed najbardziej zjadliwymi serotypami pneumokoka występującymi w Polsce, w tym 19A. Obecnie w Europie dostępne są dwa typy szczepionki: 10- i 13-walentna (PCV-10 i PCV-13).

Więcej: https://biznes.newseria.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH