Po 50. roku życia regularnie badaj wzrok

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-03-2011, 08:46

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku po 50. roku życia. Cierpi na nie 1 milion Polaków, ale wielu dowiaduje się o tym zbyt późno, bo nie bada regularnie swoich oczu - alarmują lekarze.

Specjaliści w dziedzinie okulistyki mówili o tym w czwartek (24 marca) na spotkaniu prasowym w Warszawie. Zachęcali też do niepalenia, zdrowej diety, bogatej w tłuszcze rybie, a także zielone warzywa, w których występują dwa barwniki - luteina i zeaksantyna oraz do ochrony oczu przed nadmiarem promieni UV. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD.

Na spotkaniu poinformowano też o ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań oczu, które będą prowadzone w dniach 29 marca-26 kwietnia oraz 9-29 maja w 10 miastach Polski. Jest ona organizowana pod hasłem „Utrzymaj ostrość wzroku!" przez Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Żółtej Związanego z Wiekiem.

- Obecnie AMD dotyczy ok. 150 mln ludzi na świecie, ale w związku ze starzeniem się społeczeństw liczba nowych przypadków szybko wzrasta. Szacuje się, że w 2020 r. 7,5 mln osób może być niewidomych z powodu AMD - powiedział prezes stowarzyszenia prof. Andrzej Stankiewicz z Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Choroba niszczy plamkę żółtą, tj. centralną część siatkówki, odpowiedzialną za ostre widzenie. Powoduje to spadek ostrości wzroku, zwłaszcza w centralnej części pola widzenia.

Regularne badanie dna oka pozwala wykryć patologiczne zmiany w plamce. Osoby, po 50. roku życia powinny je wykonywać przynajmniej raz w roku, gdyż wiek jest jednym z czynników ryzyka AMD. - Do innych czynników zalicza się, płeć (kobiety chorują częściej), rasę białą, nadmierną ekspozycję na UV, jasny kolor tęczówki, (łatwiej przepuszcza UV), palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie tętnicze, niezdrową dietę - wyliczał okulista Robert Matusik z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

U 80 proc. pacjentów, którzy cierpią na tzw. suchą postać AMD choroba rozwija się stopniowo i po wielu latach prowadzi do praktycznej ślepoty, bo choć pacjenci zachowują resztki wzroku, to nie są samodzielni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH