Po ataku na WTC nadal unoszą się toksyczne pyły

FARMAKOTERAPIA

Autor: radiozet.pl/rynekaptek.pl   12-09-2017, 13:26

Po ataku na WTC nadal unoszą się toksyczne pyły Specjaliści wyodrębnili 58 rodzajów nowotworów wśród osób przebywających w pobliżu WTC

Osoby przebywające nieopodal World Trade Center bezpośrednio po zamachach, do których doszło 16 lat temu cierpią z powodu toksycznego dymu, na jaki byli w tamtym czasie narażeni - pisze portal Radia Zet.

Specjaliści wyodrębnili 58 rodzajów nowotworów wśród osób przebywających w pobliżu World Trade Center bezpośrednio po zamachach. Oprócz raka zdiagnozowano u nich m.in. dolegliwości układu oddechowego, astmę i różnego rodzaju anomalie płucne.

Strefa Zero, w której przez wiele miesięcy po upadku bliźniaczych wież unosiły się toksyczne drobiny złożone m.in. z azbestu i ołowiu z 50 tys. wysadzonych w powietrze komputerów oraz rtęci z niezliczonej liczby żarówek rozbitych podczas ataku, stała się jedną, wielką, ciemną chmurą szkodliwych pyłów. Przyczyniło się to do przedwczesnej śmierci wielu osób, nie tylko tych niosących pomoc ofiarom zamachu, ale i pozostałych nowojorczyków, którzy nie zdecydowali się wyprowadzić do innych miast.

W długoletniej perspektywie zamach przyczynił się do przedwczesnej śmierci o wiele większej liczby ludzi niż wynikało to z szacunków po samym zamachu. Tylko wśród strażaków, którzy pracowali w Strefie Zero, zdiagnozowano ponad 2,5 tys. zachorowań na nowotwory.

Nie tylko ratownicy, ale i zwykli ludzie oddychający powietrzem nabrzmiałym od śmiercionośnego pyłu, skarżyli się m.in. na przewlekłe zapalenie zatok czy refluks żołądkowo-przełykowy, utrudniający normalne funkcjonowanie.

Więcej: www.radiozet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH