Po lekach jak po kieliszku - lepiej nie jeździć

FARMAKOTERAPIA

Autor: AB/rynekaptek.pl   30-11-2010, 10:37

Po lekach jak po kieliszku - lepiej nie jeździć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Należy uważać na to, co kierowcy zażywają zanim wsiądą za kółko. Jeśli bowiem spowodują wypadek po lekach zmniejszających sprawność kierowania, mogą odpowiadać tak samo, jak kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu

Dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ wylicza, że wśród specyfików mogących w niekorzystny sposób wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów są: anksjolityki, leki nasenne, neuroleptyki, niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe oraz leki przeciwhistaminowe penetrujące do ośrodkowego układu nerwowego.

Ich zażywanie niezgodne z zaleceniami wywołuje np. spowolnienie psychomotoryczne, osłabienie uwagi i czujności, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, wydłużenie czasu reakcji, utrudnienia widzenia i oceny odległości, znużenie oraz senność.

Niektóre leki, np. benzodiazepiny stosowane jako środki nasenne, charakteryzują się długim okresem półtrwania. Nitrazepam może wykazywać długotrwały efekt nasenny i sedatywny nawet do 36 godzin. Dlatego, w sytuacji gdy wybieramy się w długą podróż, lepiej alternatywnie stosować niebenzodiazepinowe leki nasenne, takie jak zolpidem czy zaleplon - które charakteryzuje znacznie krótszy okres półtrwania - a zatem bezpieczniejsze dla prowadzącego pojazdy.

Na ograniczenie zdolności prowadzenia pojazdów szczególnie niekorzystnie wpływa znieczulenie miejscowe, zwłaszcza okolic głowy. Według statystyk opublikowanych przez HM Engelmana i JN Douglasa, nawet do 20% wypadków drogowych może być spowodowanych przez kierowców stosujących leki niekorzystnie oddziałujące na sprawność psychofizyczną.

Kierujący może ponieść odpowiedzialność karną - w zależności od stwierdzonej w organizmie wysokości stężenia środka - za wykroczenie lub przestępstwo. W przypadku spowodowania wypadku drogowego grozi komuś takiemu kara pozbawienia wolności do lat 12 oraz utrata prawa jazdy. Wysokość grzywny, którą może orzec sąd, to nawet 720 tysięcy złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH