Po tej szczepionce na covid-19 można oddać krew już po 48 godzinach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   08-06-2021, 18:02

Po tej szczepionce na covid-19 można oddać krew już po 48 godzinach Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi trafił do konsultacji publicznych. Potrwają one 7 dni Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Resort zdrowia zaproponował zmianę zasad dopuszczania osób do oddania krwi po zaszczepieniu przeciw COVID-19 przy użyciu różnych typów szczepionek oraz osocza ozdrowieńców.

Osoba zaszczepiona szczepionką typu mRNA (Pfizer, Moderna) może oddać krew po 48 godzinach od momentu iniekcji, a szczepionką wektorową (AstraZeneca, Johnson & Johnson) od 14. dnia – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia o warunkach pobierania krwi.

Dwie doby lub dwa tygodnie

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi trafił do konsultacji publicznych. Potrwają one 7 dni. 

Zaproponowane w nim rozwiązania zmieniają zasady dopuszczania osób do oddania krwi po zaszczepieniu przeciw COVID-19 przy użyciu różnych typów szczepionek. Po szczepionkach typu mRNA (Pfizer, Moderna) to 48 godzin, w przypadku szczepionek wektorowych (AstraZenecka, Johnson & Johnson) - 14 dni.

"Z kolei w przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji poszczepiennej dyskwalifikacja ulega wydłużeniu na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji" - napisano w ocenie skutków regulacji(OSR).

Tydzień odstępu między donacjami osocza ozdrowieńców

Ponadto zaproponowano, by odstęp między donacjami osocza pobranego od ozdrowieńców COVID-19 metodą aferezy (pobranie określonego pojedynczego składnika krwi z krwi pełnej) skrócić - za zgodą lekarza - z dwóch tygodni do tygodnia.

"Oczekiwanym efektem wprowadzanych zmian jest utrzymanie poziomu oddawanej krwi na dotychczasowym poziomie i tym samym przeciwdziałanie ewentualnym trudnościom w zaopatrzeniu podmiotów leczniczych w krew i jej składniki" - zaznaczono w OSR.

Rozporządzenie ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH