Pochodna witaminy B9 w badaniach skuteczności leczenia Covid-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   10-06-2021, 09:12

Pochodna witaminy B9 w badaniach skuteczności leczenia Covid-19 Badacze przeprowadzili testy na różnych ludzkich komórkach zakażanych SARS-CoV2, by wytypować leki skuteczne w leczeniu covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Naukowcy testują kolejne leki do zastosowania w leczeniu covid-19. Niektóre z przeciwwirusowych strategii wykorzystują "koktajle" w których pacjent otrzymuje różne leki zwalczające infekcję.

Obszerna analiza pokazała, że kilkanaście już istniejących lub przygotowywanych leków może zwalczać infekcję SARS-CoV2. Niektóre z tych środków potencjalnie można stosować razem, co jeszcze poprawi ich działanie.

12 tys. różnych preparatów pod lubą badaczy

Naukowcy ze Scripps Research Institute przebadali 12 tys. różnych preparatów opisanych w bazie ReFRAME, stworzonej w 2018 roku przy współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gates w celu szybkiego znajdowania metod leczenia terapii opierających się obecnym terapiom.

Badacze przeprowadzili testy na różnych ludzkich komórkach zakażanych SARS-CoV2.

- Już na wczesnym etapie pandemii Covid-19 uznaliśmy, że bazę ReFRAME można wykorzystać do poszukiwania leków przeciw SARS-CoV2 - mówi dr Arnab Chatterjee, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Nature Medicine".

- W kolejnych miesiącach rozpoczęliśmy współpracę z różnymi ośrodkami zarówno w Scrips Research, jak i z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, aby przyspieszyć odkrywanie leków - dodaje.

Koktajle z leków przeciwwirusowych

Eksperymenty wskazały najpierw na 90 substancji, które hamowały namnażanie SARS-CoV2 przynajmniej w jednym rodzaju komórek. W obrębie tej grupy 13 związków wykazało wysoki potencjał do użycia w leczeniu Covid-19 ze względu na siłę i mechanizm działania, wpływ na wiele typów komórek oraz bezpieczeństwo. Cztery leki - halofantryna, nelfinawir, simeprewir oraz manidypina mogą wspólnie działać ze stosowanym już w leczeniu Covid-19 remdisiwirem.

- Niektóre z najskuteczniejszych przeciwwirusowych strategii wykorzystują "koktajle" w których pacjent otrzymuje różne leki zwalczające infekcję, tak jak to ma miejsce np. w leczeniu zakażenia HIV - podkreśla współautor pracy, prof. Thomas Rogers.

Łącząc różne środki można m.in. obniżyć ich dawkę, co wiąże się z redukcją skutków ubocznych.

Dwa leki, które nasilają działanie remdisiwiru

To nie wszystko - dwa kolejne leki nasilały dodatkowo działanie remdisiwiru. Jeden z nich - ryboprynę testuje się pod kątem ograniczania nudności i chirurgicznych zakażeń. Druga substancja - 10-deazaaminopteryna to natomiast pochodna witaminy B9.

Najbardziej obiecujące substancje naukowcy przetestowali na hodowlach tkankowych oraz na zwierzętach. Badania trwają. - Rezultaty otrzymane w testach na komórkach i zwierzętach są bardzo obiecujące, a potrzeba znalezienia terapii nadal pozostaje paląca - twierdzi dr Peter Schult, prezes Scripps Research Institute.

- Ważne jest, aby poszukując skutecznych i bezpiecznych metod, postępować według najściślej określonych reguł. Dokładność to najlepsza droga do znalezienia nowych terapii, które pomogą pacjentom - dodaje specjalista.

Więcej informacji na stronie https://www.nature.com/articles/s41467-021-23328-0

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH