POChP - choroba zaniedbana w Polsce?

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   24-05-2017, 10:45

POChP - choroba zaniedbana w Polsce? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co trzeci użytkownik aplikacji POChP Skaner, który ukończył 35 lat, boryka się z problemami związanymi z oddychaniem (34,66%), a prawie połowa osób (48,8%) z grupy wysokiego ryzyka nigdy nie miała wykonanej spirometrii - wynika z badania.

POChP Skaner to aplikacja oceniająca ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Każdy, kto chce sprawdzić, nawet bez wychodzenia z domu, w jakim stanie są jego płuca, powinien odwiedzić stronę kampanii Płuca Polski – www.plucapolski.pl i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących  swojej kondycji zdrowotnej. Już ponad 4000 osób wykonało test za pomocą tej aplikacji.

Dane uzyskane z POChP Skanera wyglądają niepokojąco: co trzecia osoba po 35 roku życia (34,66% badanych) zaliczana jest do grupy wysokiego ryzyka zagrożonego przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Po 50 roku życia odsetek tych osób niestety wzrasta i wynosi aż 38,79%.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie jest możliwa do wyleczenia, jednak wczesna diagnoza może poprawić jakość życia pacjenta. Z POChP Skanera wynika, że aż 48,8% badanych, którzy mają problemy z oddychaniem, nigdy nie robiło testu spirometrycznego.

Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. W Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób, a co godzinę na świecie umierają średnio dwie osoby.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH