POChP rodzi się w dymie tytoniowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/rynekaptek.pl   03-02-2011, 09:03

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), podobnie jak astma oskrzelowa są schorzeniami cywilizacyjnymi, należą do grupy przewlekłych chorób zapalnych dróg oddechowych.

POChP lokuje się zaraz po schorzeniach układu krążenia, nowotworach i wypadkach jako czwarta przyczyna zgonów na świecie: z ponad ponad 600 mln chorych corocznie umiera aż 3 mln.

W Europie na chorobę cierpi ponad 100 mln ludzi. W Polsce mamy 2 mln udokumentowanych przypadków POChP – niewiele mniej niż na astmę (3 mln chorych), przy czym, powyższe
liczby zwiększają się nawet o 1015 proc. w skali roku.

Przyczyny obu schorzeń są inne. POChP, w odróżnieniu od astmy, aż w 90%. wynika z czynników zewnętrznych
palenia papierosów i narażenia na działanie substancji drażniących, zaś podobne objawy astmy i POChP powodują, że często są one ze sobą mylone, co ma niekorzystne następstwa dla chorego (wprawdzie POChP może występować wspólnie z astmą i zapaleniem dróg oddechowych, jednak reakcja zapalna w POChP jest odmienna od typowego zapalenia dla astmy).

Stosując niewielkie uproszczenie – można powiedzieć, że POChP rodzi się w dymie tytoniowym.
- Tymczasem, jeśli wszystkie palące osoby z całego świata teraz, w jednej chwili porzuciłyby swój nałóg, to już za 10 lat nie znalibyśmy tej choroby – twierdzi prof. Nikolaos Siafakas z Kreteńskiego Uniwersytetu Medycznego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH