Podano, jaką ochronę dają szczepionki mRNA przed zakażeniem wariantem Delta

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   07-07-2021, 18:37

Podano, jaką ochronę dają szczepionki mRNA przed zakażeniem wariantem Delta Dwie dawki szczepionki chronią też przed objawowym zachorowaniem na Covid-19 ze skutecznością "między 80 a 90 proc." i zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby oraz śmierci w 93 procentach (fot. Pixabay)

Osoby zakażone wariantem Delta, które są zaszczepione, przechodzą infekcję bezobjawowo lub mają tylko lekkie objawy. Oceniono, że szczepionki dają 69 procentową ochronę przed zakażeniem.

Pełne zaszczepienie przeciw Covid-19 preparatami mRNA firm Moderna i Pfizer zapewnia 69-procentową ochronę przed zakażeniem wariantem Delta koronawirusa – ogłosił 7 lipca minister zdrowia Singapuru Ong Ye Kung na podstawie badania przeprowadzonego w tym kraju.

Zaszczepieni mają lekkie objawy lub przechodzą bezobjawowo

Dwie dawki szczepionki chronią też przed objawowym zachorowaniem na Covid-19 ze skutecznością "między 80 a 90 proc." i zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby oraz śmierci w 93 procentach - powiedział minister, cytując wyniki badania Narodowego Centrum Chorób Zakaźnych (NCID) i resortu zdrowia.

Dyrektor ds. usług medycznych z ministerstwa zdrowia Kenneth Mak ocenił na podstawie doświadczenia singapurskiej służby zdrowia, że osoby zakażone wariantem Delta, które są zaszczepione, przechodzą infekcję bezobjawowo lub mają tylko lekkie objawy.

- Racjonalne jest oczekiwanie, że w grupie zaszczepionych szanse na dobry przebieg są bardzo wysokie, choć byłoby niefrasobliwością stwierdzenie, że nigdy nie będzie wyników niepomyślnych - powiedział Mak, cytowany przez stację CNA.

Comirnaty zapobiegała zakażeniu Deltą ze skutecznością 64 procent

Badanie NCID i ministerstwa zdrowia Singapuru przeprowadzono między wrześniem 2020 roku a majem bieżącego roku. Analizie poddano tysiąc gospodarstw domowych, w których u jednej z osób wykryto zakażenie koronawirusem.

Singapurski dziennik "Straits Times" zauważa, że osiągnięte wyniki są zbieżne z analizami prowadzonymi w innych krajach, na przykład z badaniem z Izraela, gdzie szczepionka firm Pfizer/BioNTech o nazwie Comirnaty zapobiegała zakażeniu Deltą ze skutecznością 64 procent.

W narodowym programie szczepień Singapuru wykorzystywane są szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderny. W prywatnych klinikach podawany jest również preparat chińskiego koncernu Sinovac, ale zaszczepione nim osoby nie wchodzą do oficjalnej liczby szczepień i nie mogą liczyć na ułatwienia, ponieważ producent nie przedstawił wystarczających danych na temat skuteczności przeciwko wariantowi Delta - ogłosił resort zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH