Podlaskie: trwa "Żółty Tydzień", kolejny w październiku

FARMAKOTERAPIA

Autor: wrotapodlasia.pl/rynekaptek.pl   10-05-2011, 07:41

Podlaskie: trwa "Żółty Tydzień", kolejny w październiku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku informuje, że w dniach 09-13.05.2011 r. odbywa się akcja "Żółty Tydzień", podczas której będzie można zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).

Kolejna akcja promocyjna szczepień przeciwko WZW typu B "Żółty Tydzień" zaplanowana została na 10-14. października br.

Jak podkreśla WSSE, jedynie zastosowanie pełnego cyklu szczepień  gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem: należy przyjąć 3 dawki szczepienia podstawowego: druga dawka po miesiącu od pierwszej i trzecia dawka po pięciu miesiącach od dawki drugiej (cena dawki: 45 zł).

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną lub żółtaczką typu B, jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych.  Każdego roku zabija na świecie ponad 2 mln osób. Objawy choroby to m.in. utrata apetytu, nudności, wymioty, objawy grypopodobne tj. bóle kostno-mięśniowe, stany podgorączkowe.

W Polsce nosicielami żółtaczki typu B jest blisko 2 proc. populacji naszego kraju. Co piąty z nich umiera przedwcześnie w wyniku marskości wątroby. Co dwudziestego zabija rak tego organu.

Wirus uszkadza nie tylko wątrobę, ale także inne narządy, np. mięsień sercowy i nerki. Możliwość zakażenia występuje w czasie zabiegów operacyjnych, dentystycznych, iniekcji, transfuzji zakażonej krwi, drogą płciową, w czasie zabiegów kosmetycznych itp. Dlatego tak ważne jest szczepienie ochronne przeciwko WZW typu B.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH