Podrabiane leki na Ukrainie

FARMAKOTERAPIA

Autor: ZIK, SE/rynekaptek.pl   11-02-2011, 08:34

Podrabiane leki na Ukrainie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nasz wschodni sąsiad ma coraz większe problemy z podrobionymi lekami. W samym tylko 2010 roku na Ukrainie Państwowa Inspekcja ds. Kontroli Jakości Leków ujawniła 2 153 638 opakowywań podrobionych i niezarejestrowanych leków o łącznej wartości ponad 13 mln hrywien.

Według danych inspekcji w 2010 roku jej terytorialne pododdziały wspólnie z milicją przeprowadziły 1096 sprawdzań. W ich wyniku wydano 551 zaleceń o usunięciu naruszeń ustawodawstwa i 496 zaleceń o zakazie leków – informuje portal ZIK.

W Polsce skala problemu jest równie duża. Podobnie jak w na całym świecie. - Ludzie kupują fałszywe leki z powodu niżej ceny. W przypadku leków na erekcję dochodzi jeszcze jeden czynnik - dyskrecja - ocenia na łamach SuperExpressu seksuolog dr Stanisław Dulko.

Tabletkę fałszywej viagry (100 mg) można kupić w cenie już od 10 zł, podczas gdy cena oficjalna wynosi ponad 40 zł. Jeszcze taniej można nabyć polską maxigrę, której jedna tabletka oficjalnie kosztuje 20-24 zł.

 

Problem w tym, że sfałszowane leki kupują także pracownicy sektora ochrony zdrowia. Prawie 85 proc. lekarzy przyznaje, że gdyby lek był tańszy na bazarze czy w Internecie, to kupiliby go.

Najwięcej podrabianych leków pochodzi z Indii (aż 75 proc.), Chin, Rosji, Indonezji, Tajlandii, Argentyny. Ocenia się, że aż 10 proc. rynku farmaceutycznego stanowią podróbki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH