Podwójne działanie chemioterapii

FARMAKOTERAPIA

Autor: Science Daily/rynekaptek.pl   09-03-2011, 16:18

Podwójne działanie chemioterapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa kategoria leków przeciwnowotworowych skutecznie radzi sobie z... pasożytem wywołującym malarię, informują badacze z Global Health Institute w Szwajcarii i francuskiego instytutu Inserm.

Odkrycie może w niedługim czasie doprowadzić do opracowania całkiem nowej terapii zwalczającej jedną z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych na świecie, uważają jego autorzy. Dotychczasowe wysiłki idące w tym kierunku osłabiała zdolność pasożyta do szybkich mutacji, uodparniających go na działanie dostępnych środków.  

Przenoszony przez komary pierwotniak, zarodziec sierpowy (Plasmodium falciparum), wywołuje u ludzi najcięższą postać malarii, bardzo często kończącą się śmiercią. W początkowej fazie choroby rozmnaża się w komórkach wątroby, potem zaś w czerwonych krwinkach, wyjątkowo skutecznie unikając przy tym reakcji układu odpornościowego. Dla prawidłowego rozwoju wykorzystuje białka z tzw. szlaku sygnalizacyjnego komórek, który jest jednocześnie celem dla leków nowoczesnej chemioterapii: inhibitorów kinaz białkowych.

Podczas eksperymentów in vitro szwajcarsko-francuski zespół odkrył, że działając jednym z takich leków na zainfekowane malarią krwinki udało się zwalczyć pasożyta: farmakologiczne „zamknięcie” szlaku sygnalizacyjnego uniemożliwia zarodźcowi prawidłowe rozmnażanie się. Badania in vitro kontynuowano też z wykorzystaniem postaci pasożyta atakującej gryzonie – w tym wypadku sukces naukowców dotyczył zarówno czerwonych krwinek, jak i komórek wątroby.   

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH