Podwyższone stężenie pewnych substancji zwiastuje ciężki przebieg COVID-19?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-09-2020, 14:21

Podwyższone stężenie pewnych substancji zwiastuje ciężki przebieg COVID-19? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kanadyjski zespół opublikował dwa badania, które mogą pomóc w radzeniu sobie z koronawirusem. W jednym naukowcy odkryli we krwi chorych na COVID-19 substancje, które zwiastują ciężki przebieg choroby, a w drugim dowiedzieli się, jak dochodzi do grożących życiu skrzepów.

Część osób zakażonych SARS-CoV-2 zapada na ciężką postać COVID-19. Niestety, nie można było dotąd z wyprzedzeniem określić, kogo to będzie dotyczyło.

Jednocześnie jednym z głównych powikłań u krytycznie chorych pacjentów są pojawiające się w płucach skrzepy, które utrudniają natlenienie organizmu.

Na łamach pisma "Critical Care Explorations" zespół z kanadyjskich Lawson Health Research Institute i Western University wskazał drogę do rozwiązania tych problemów.

W jednym z dwóch badań, po analizie krwi 30 chorych naukowcy zidentyfikowali sześć cząsteczek, które w podwyższonym stężeniu wskazują na przyszły ciężki przebieg choroby. Określenie poziomu tych substancji może więc pomóc w dobraniu najlepszego leczenia i zdobyciu na czas odpowiednich do tego środków. Lekarze będą też mogli odpowiednio przygotować rodzinę oraz samych pacjentów.

Wiedza na temat tych cząsteczek pomoże też w prowadzeniu lepszej jakości badań klinicznych, ponieważ będzie można w nich grupować ochotników według ich indywidualnego ryzyka.

W drugim badaniu natomiast naukowcy z Kanady zrozumieli, skąd u ciężko chorych biorą się groźne skrzepy w płucach. - Powód powstawania skrzepów był niejasny. Większość ekspertów podejrzewała, że normalny system krzepliwości był zbyt mocno pobudzany, więc wielu lekarzy próbowało stosować środki przeciwzakrzepowe, takie jak heparyna. Jednak odkryliśmy zupełnie inny mechanizm - mówi jeden z badaczy.

Analiza krwi pacjentów pokazała, że u chorych na COVID-19 warstwa wyściełająca naczynia krwionośne ulega uszkodzeniu i powstają w niej stany zapalne. W ten sposób powstaje środowisko, które sprzyja przyłączaniu się powodujących krzepnięcie płytek krwi.

Badacze odkryli, że pacjenci z COVID-19 mają większe stężenie trzech substancji. Dwie z nich powstają z rozpadu małych, przypominających włoski struktur (glikokaliksu), które znajdują się na ściankach naczyń. Natomiast jedna pomaga płytkom łączyć się z naczyniami.

Glikokaliks zapobiega przyłączaniu się płytek do wnętrza naczyń i wspomaga produkcję tlenku azotu, który odgrywa ważną rolę w zapobieganiu przyłączania się płytek. Najprawdopodobniej odpowiedź immunologiczna powoduje powstanie enzymów uszkadzających te podobne do włosków struktury, wywołuje zapalenie naczyń, które zaczynają przyciągać powodujące skrzepy płytki.

Zdaniem badaczy mogłyby pomóc dwie terapie. Jedna to wykorzystanie inhibitorów płytek zapobiegających przyłączaniu się ich do ścianek naczyń. Druga polegałaby na użyciu cząsteczek chroniących naczynia i przywracających naturalną budowę ich ścianek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH