Polacy opracowali oryginalne urządzenie do korygowania wad wymowy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-02-2011, 12:03

Jak skutecznie korygować wady wymowy u dzieci zapewniając im dobrą zabawę? Tu pomocny może być mikrofon, ustnik i komputer z odpowiednim oprogramowaniem, czyli e-dmuchawka opracowana przez naukowców z Politechniki Gdańskiej.

– Badania światowe wskazują występowanie nieprawidłowej mowy średnio u co 3 dziecka w wieku do 17 lat. W Polsce prowadzone są lokalne badania przesiewowe w szkołach, najczęściej podstawowych. Wyniki tych badań wskazują na zwiększającą się grupę dzieci z problemami logopedycznymi – wyjaśnia PAP koordynator projektu, dr inż. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej PG.

Opracowany na PG system będzie się składał ze zwykłego – podłączonego do komputera – mikrofonu z ustnikiem i oprogramowania. Dzięki opracowanym algorytmom system nie rejestruje dźwięków, lecz właśnie parametry wydmuchiwanego strumienia powietrza.

Jacek Rumiński zapowiada, że z elektronicznej dmuchawki będą mogły skorzystać przede wszystkim osoby z wyraźnym „nosowaniem”. Wada ta polega na nabieraniu nadmiernie nosowego charakteru samogłosek i spółgłosek ustnych. Jest ona efektem braku oddzielenia jamy ustnej od nosowej przy ich powstawaniu, np. w wyniku rozszczepu podniebienia.

System będzie też przydatny dla pacjentów z zaburzeniami ruchomych części aparatu mowy. – Na przykład, po udarze występuje czasem znaczne zmniejszenie ruchomości wybranych części aparatu mowy. Wprowadzenie treningu z wykorzystaniem elektronicznej dmuchawki może wspomóc proces rehabilitacji – wyjaśnia dr Rumiński.

Dlaczego elektroniczna dmuchawka ma być skuteczniejsza od dotychczas stosowanych metod leczenia wybranych wad wymowy? – W treningu logopedycznym stosuje się proste metody kontroli strumienia wydmuchiwanego powietrza - dmuchanie przez słomkę na kulki papieru czy wykorzystanie fajki z piłeczką, która przy właściwym dmuchaniu powinna jak najdłużej unosić się na fajką. Metody te są przydatne, lecz bardzo szybko stają się nudne – przekonuje rozmówca PAP.

W dodatku, przy tego typu metodach, terapeuta nie ma kontroli nad tym, czy i jak pacjent ćwiczy w domu. Dzięki zastosowaniu e-dmuchawki będzie mógł śledzić aktywność pacjenta i jego postępy w terapii. Dane z przeprowadzonych treningów mogą być gromadzone w bazie danych terapeuty i ćwiczącego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH