Polacy pomagają opracować szczepionkę dla alergików

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-04-2011, 09:53

Polacy pomagają opracować szczepionkę dla alergików Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uczestniczą międzynarodowych badaniach nad szczepionką przeciwko alergii pokarmowej.

Łódzcy badacze zamierzają wyjaśnić rolę czynników infekcyjnych w rozwoju i przebiegu niektórych alergii, badając dzieci chore na astmę. Jak podkreśla prof. Marek L. Kowalski, członek zarządu Światowej Organizacji Alergii, obok roli właściwej diagnozy, istotne jest znaczenie udokumentowanych „sposobów zapobiegania powstaniu uczulenia", np. karmienia dzieci piersią i korzystnego wpływu przebywania w środowisku wiejskim.

- W ciągu ostatnich 30-40 lat obserwujemy dramatyczny, bo kilkukrotny wzrost częstości występowania chorób alergicznych. Zaczynał się on w krajach wysoko rozwiniętych, ale wraz ze wzrostem poziomu życia również w mniej bogatych krajach wzrasta częstość alergii. To wydarzyło się również w Polsce. Od początku lat 90., nasz tryb życia bardzo się zmienił - stwierdza prof. Kowalski, kierownik Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii UM w Łodzi, który jest jednym z inicjatorów obchodzonego właśnie Światowego Tygodnia Alergii.

Profesor przekonuje, że polskie środowisko naukowe jest bardzo aktywne w obszarze badań nad mechanizmami powstawania i sposobami radzenia sobie z problemem alergii. Obecnie prowadzone prace naukowe dotyczą nie tylko nowych leków, terapii czy jeszcze lepszych testów, ale nawet szczepionek na alergie.

- Bierzemy udział w międzynarodowym badaniu finansowanym przez Komisję Europejską, mającym określić rolę czynników infekcyjnych w rozwoju niektórych alergii. Okazuje się, że niektóre infekcje działają protekcyjne, ale są takie, które przebyte w dzieciństwie predestynują do rozwoju astmy. W projekcie badamy dzieci, które mają astmę, sprawdzamy jakie czynniki zaostrzają przebieg choroby. Klinika Immunologii, Reumatologii i Alergii UM w Łodzi jako jedyny ośrodek w Polsce jest obecna w tym projekcie - mówi prof. Kowalski.

W marcu Światowa Organizacja Alergii opublikowała „Białą Księgę Alergii", dokument, którego współautorami są też Polacy. Przedstawia on globalne znaczenie problematyki chorób alergicznych. Dokument jest dostępny na stronach: www.worldallergy.com
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH