Polacy w zespole badań nad lekiem na chorobę zakaźną

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-05-2017, 15:24

 Polacy w zespole badań nad lekiem na chorobę zakaźną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polscy naukowcy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z niemieckimi badaczami, pracują nad lekiem, który zahamuje rozwój pasożytów wywołujących biały trąd czy śpiączkę afrykańską.

Świdrowce - chorobotwórcze pierwotniaki - pasożytują we krwi. Przenoszone przez owady powodują ciężkie choroby u ludzi, takie jak biały trąd czy śpiączka afrykańska. Są postrachem krajów tropikalnych i południowej Europy. Ale wraz z ociepleniem klimatu zagrożenie może dotrzeć też na północ naszego kontynentu. Naukowcy szukają nowych strategii walki z tymi pierwotniakami.

A może by tak zakłócić metabolizm świdrowców, a w szczególności zablokować niezbędny im do wzrostu mechanizm metabolizowania kwasu foliowego? Tę możliwość sprawdza dr Joanna Panecka z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Uniwersytetem w Heidelbergu i Instytutem Badań Teoretycznych w Heidelbergu.

Jak tłumaczy badaczka świdrowce, w zależności od gatunku, powodują u ludzi ostre, często śmiertelne infekcje jak: śpiączka afrykańska, leiszmanioza; lub przewlekłe schorzenia np. chorobę Chagasa. Objawy są różne: od nadmiernej pobudliwości, gorączki, powiększenia węzłów chłonnych po zaburzenia psychiczne i poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych. Leiszmanioza zwana jest białym trądem z uwagi na podobieństwo objawów skórnych do trądu, a przewlekła choroba Chagasa powoduje uszkodzenie serca i przewodu pokarmowego.

Zagrożenie pasożytniczymi świdrowcami nie dotyczy tylko ludzi, cierpią też m.in. zwierzęta gospodarskie, co wiąże się z poważnymi stratami ekonomicznymi.

Dr Panecka dodaje, że dostępne leki często są toksyczne i pasożyty po pewnym czasie stosowania leków uodparniają się na nie. Jej zdaniem, firmom farmaceutycznym nie opłaca się opracowywanie nowych leków. Dzieje się tak, gdyż choroby wywoływane przez świdrowce rozprzestrzeniają się głównie w biedniejszych rejonach świata, w których mieszkańców nie stać na nowatorskie terapie. Zatem finansowanie badań ze środków publicznych jest konieczne, aby promować postęp w tej dziedzinie.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH