Polki nie nadużywają pigułki "dzień po"

FARMAKOTERAPIA

Autor: WP/rynekaptek.pl   20-04-2017, 13:07

Polki nie nadużywają pigułki "dzień po" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejm zdecydował, że pigułki "dzień po" nie będzie można nabyć bez konieczności wizyty u lekarza. Za takim rozwiązaniem miała przemawiać m.in. nadmierna popularność produktu i znaczące jej nadużywanie przez nastolatki. Nie potwierdzają jednak tego badania.

Zwolennicy ograniczenia dostępności ellaOne argumentują, że ze względu na brak konieczności posiadania recepty, lek ten zastępuje Polkom standardowe hormonalne leki antykoncepcyjne, jest kupowany w dużych ilościach, na zapas, a nastolatki stosują go wielokrotnie w ciągu miesiąca.

Dane zgromadzone przez portal GdziePoLek nie wydają się tego potwierdzać. Wręcz przeciwnie, zdają się świadczyć o tym, że jest to - zgodnie z przeznaczeniem - lek stosowany w sytuacjach awaryjnych.

GdziePoLek nie gromadzi i nie przetwarza danych na temat tego, jakich leków poszukują poszczególni użytkownicy, ale dysponuje zagregowanymi statystykami na poziomie każdego produktu. W odniesieniu do ellaOne pokazują one, że tabletka ta jest szczególnie popularna w weekendy i w poniedziałek.

Tutaj rekordowym - na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy - pod względem sprzedaży pigułek "po" dniem był poniedziałek 2 stycznia, gdy sprzedano ponad 2 razy więcej tabletek ellaOne niż średnia sprzedaż dla tego dnia tygodnia.

Dzięki analizie zmian w stanach magazynowych leku wiadomo też, że przynajmniej 97 proc. transakcji w aptekach dotyczyło jednego opakowania, co świadczy o tym, że tabletki te nie były kupowane na zapas.

Średnia sprzedaż to 1,08 opakowania. Statystyki dotyczące średniej są i tak zawyżone, ponieważ w tych danych są także np. zwroty leku do hurtowni (wówczas jednorazowo dostępność spada np. o kilkadziesiąt opakowań).

Więcej: kobieta.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH