Połowa dorosłych Polaków w procedurze szczepiennej. Co z pozostałymi?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   21-05-2021, 09:11

Połowa dorosłych Polaków w procedurze szczepiennej. Co z pozostałymi? Prawie połowa dorosłej populacji Polski będzie zaszczepiona. Co z drugą połową? Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Około 15,2 mln dorosłych Polaków przyjęło jedną lub dwie dawki szczepionki na covid -19 lub jest już zarejestrowana. Ale dynamika zapisów na szczepienia powoli spada.

Około 15,2 mln Polaków, czyli 48 proc. dorosłych osób uprawnionych do szczepienia, jest zaszczepionych jedną lub dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 lub jest na szczepienie zarejestrowanych - poinformował 21 maja szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Prawie połowa Polaków w procedurze szczepiennej

Dworczyk pytany był w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o to, ile osób uprawnionych do szczepienia jest obecnie "w procedurze szczepiennej", czyli osób jest zarejestrowanych do szczepienia, jest po pierwszej lub dwóch dawkach.

- Jest to około 15,2 mln, czyli ok. 48 proc. pełnoletnich osób uprawnionych do szczepienia. Codziennie przyrasta ok. 200 tys. osób - liczba tych, którzy się rejestrują na kolejne szczepienia - powiedział.

Dodał, że oddzielna statystyka dotyczy osób niepełnoletnich.

- W tej chwili jeżeli mówimy o tej grupie 16-17 lat, to jest ok. 15 proc. - to jest grupa, która od kilku dni może się rejestrować. My cały czas doskonalimy system rejestrowania i szczepienia, żeby to było jeszcze prostsze, bardziej intuicyjne i łatwe w obsłudze, w realizacji - dodał Dworczyk.

Przekonać niezdecydowanych

Podkreślił, że specjalna kampania profrekwencyjna skierowana do tej grupy rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Szef KPRM ocenił, że odsetek osób, "które wchodzą do systemu jest zadowalający".

- Natomiast należy cały czas myśleć o tym, co będzie się działo za tydzień, kilka tygodni, kilka miesięcy - podkreślił. Przyznał, że dynamika zapisów na szczepienia powoli spada i teraz należy się nastawić na przyjmowanie zapisów od osób, które "nie były tak zdeterminowane" do szczepienia. W jego ocenie należy teraz położyć nacisk na przekonanie do szczepienia grup niezdecydowanych.

- Dynamika zapisów jest mniejsza w grupach wiekowych niższych, czyli wśród 20-30- latków, aczkolwiek cały czas ten proces trwa - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH