Polska bioniczna trzustka przechodzi do kolejnej fazy badań

FARMAKOTERAPIA

Autor: PWX/rynekaptek.pl   08-11-2019, 15:38

Polska bioniczna trzustka przechodzi do kolejnej fazy badań Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr hab. med. Michała Wszoły wydrukował pierwszy na świecie w pełni unaczyniony prototyp bionicznej trzustki o wymiarach 3x3x5cm. Wejście w zaawansowany etap prac oraz obiecujące wyniki rozpoczęły debatę na temat fazy klinicznej projektu.

Od 2017 roku konsorcjum Bionic prowadzi badania nad stworzeniem funkcjonalnego bionicznego narządu, który stanowi realną szansę na wyleczenie cukrzycy typu 1.

Przypomnijmy, że w marcu 2019 r. zespół Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr hab. Michała Wszoły wydrukował pierwszy na świecie w pełni unaczyniony prototyp bionicznej trzustki o wymiarach 3x3x5cm. Badania wykazały, że organ produkuje insulinę, a obrazowanie rezonansem magnetycznym pokazało wierne odwzorowanie zaplanowanego układu naczyniowego.

Na potrzeby projektu naukowcy opracowali dwa innowacyjne biotusze: do druku z wyspami trzustkowymi oraz do druku naczyń krwionośnych z komórkami śródbłonka. W kolejnym etapie zaplanowano zastąpienie wysp trzustkowych komórkami macierzystymi przetransformowanymi na komórki alfa i beta, czyli komórki produkujące insulinę i glukagon. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent nie będzie czekał na komórki od dawcy, a ryzyko odrzutu zostanie zredukowane, ponieważ narząd powstanie z własnych komórek macierzystych pacjenta. Czy to możliwe?

Jak podaje Fundacja Badań i Rozwoju Nauki w informacji przekazanej mediom, przez ostatnie pół roku naukowcy pracowali nad udoskonaleniem bioreaktora, płynu perfuzyjnego oraz układu naczyniowego, a także opracowali technologi wytwarzania zewnętrznych naczyń krwionośnych.

Osiągnięte rezultaty pozwoliły na przejście do kolejnej fazy projektu i rozpoczęcie badań na zwierzętach. Pierwsze wyniki wskazują, że opracowany materiał jest nietoksyczny dla zwierząt.

Wejście w zaawansowany etap prac oraz obiecujące wyniki rozpoczęły debatę na temat fazy klinicznej projektu. Nowym celem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki jest budowa Centrum Innowacyjnych Biotechnologii Medycznych, w którym zespół będzie mógł kontynuować badania i przeszczepiać bioniczną trzustkę pacjentom. Naukowcy i lekarze zgromadzeni wokół dr hab. Michała Wszoły chcą stworzyć innowacyjny ośrodek badawczo-kliniczny - informuje Fundacja.

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki jest liderem konsorcjum Bionic pracującego nad biodrukowaniem 3D bionicznej trzustki. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu STRATEGMED.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH