
Spółka Mabion zapowiada, że w latach 2013-2014 roku wprowadzi na rynek dwa humanizowane przeciwciała monoklonalne, będące odpowiednikami innowacyjnych produktów biologicznych stosowanych obecnie w lecznictwie onkologicznym.
Mimo ogromu nakładów pracy i środków na ich wytworzenie, Maciej Wieczorek prezes Mabionu, przekonuje, że to opłacalny biznes: – Leki referencyjne dla naszych produktów znajdują się w pierwszej 10 produktów pod względem wielkości sprzedaży na świecie i w pierwszej 3 leków onkologicznych. Cały światowy rynek tych dwóch leków wart jest ok. 10 mld dolarów rocznie i rośnie.
– Roczny koszt terapii lekiem referencyjnym waha się pomiędzy 45-70 tys. euro. NFZ wydaje na nie rocznie ok. 220 mln zł. Jeżeli okaże się, że wytworzone leki biopodobne w wyniku badań przedklinicznych i klinicznych są ekwiwalentne wobec leku referencyjnego i uzyskają status substytutu, zmniejszą się koszty terapii dla płatnika – dodaje prezes Wieczorek. I zapowiada: – Cena naszego leku powinna być o co najmniej 40 procent niższa.
Mowa jest o lekach biopodobnych, tworzonych jako alternatywne wersje innowacyjnych produktów biologicznych, wprowadzanych na rynek po upływie ich ochrony patentowej. Czas rozwoju takich leków jest znacznie dłuższy niż chemicznych leków odtwórczych (generyków) i wynosi około 6 lat. Ale to taniej i krócej niż stworzenie zupełnie innowacyjnego produktu, na co potrzeba średnio 9-10 lat.
Biznes i medycyna
Humanizowane przeciwciała monoklonalne to nowa klasa leków biotechnologicznych. Technologia umożliwia produkcję farmaceutyków, które w selektywny sposób działają na określony cel molekularny, najczęściej receptor bądź białko, które ma być inaktywowane.
Metoda produkcji przeciwciał monoklonalnych polega na pobraniu z organizmu myszy antygenów zdolnych do niszczenia komórek nowotworowych i łączeniu ich z ludzkimi komórkami szpiku kostnego. Jednak otrzymane w ten sposób mysie przeciwciała są odrzucane przez organizm człowieka i nie spełniają swojej roli terapeutycznej. Aby temu zaradzić, w laboratoriach biotechnologicznych przeprowadza się proces humanizacji przeciwciał mysich.
Przeciwciała monoklonalne jako klasa leków zostały po raz pierwszy wprowadzone do lecznictwa w latach osiemdziesiątych. Obecnie mamy w obrocie blisko 30 leków różnych przeciwciał monoklonalnych, najczęściej stosowanych w onkologii.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych