Polska spółka: wytworzymy tańsze od innowacyjnych, biopodobne leki onkologiczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   15-09-2009, 12:05

Polska spółka: wytworzymy tańsze od innowacyjnych, biopodobne leki onkologiczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spółka Mabion zapowiada, że w latach 2013-2014 roku wprowadzi na rynek dwa humanizowane przeciwciała monoklonalne, będące odpowiednikami innowacyjnych produktów biologicznych stosowanych obecnie w lecznictwie onkologicznym.

Mimo ogromu nakładów pracy i środków na ich wytworzenie, Maciej Wieczorek prezes Mabionu, przekonuje, że to opłacalny biznes: – Leki referencyjne dla naszych produktów znajdują się w pierwszej 10 produktów pod względem wielkości sprzedaży na świecie i w pierwszej 3 leków onkologicznych. Cały światowy rynek tych dwóch leków wart jest ok. 10 mld dolarów rocznie i rośnie.

– Roczny koszt terapii lekiem referencyjnym waha się pomiędzy 45-70 tys. euro. NFZ wydaje na nie rocznie ok. 220 mln zł. Jeżeli okaże się, że wytworzone leki biopodobne w wyniku badań przedklinicznych i klinicznych są ekwiwalentne wobec leku referencyjnego i uzyskają status substytutu, zmniejszą się koszty terapii dla płatnika – dodaje prezes Wieczorek. I zapowiada: – Cena naszego leku powinna być o co najmniej 40 procent niższa.

Mowa jest o lekach biopodobnych, tworzonych jako alternatywne wersje innowacyjnych produktów biologicznych, wprowadzanych na rynek po upływie ich ochrony patentowej. Czas rozwoju takich leków jest znacznie dłuższy niż chemicznych leków odtwórczych (generyków) i wynosi około 6 lat. Ale to taniej i krócej niż stworzenie zupełnie innowacyjnego produktu, na co potrzeba średnio 9-10 lat.

Biznes i medycyna
Humanizowane przeciwciała monoklonalne to nowa klasa leków biotechnologicznych. Technologia umożliwia produkcję farmaceutyków, które w selektywny sposób działają na określony cel molekularny, najczęściej receptor bądź białko, które ma być inaktywowane.

Metoda produkcji przeciwciał monoklonalnych polega na pobraniu z organizmu myszy antygenów zdolnych do niszczenia komórek nowotworowych i łączeniu ich z ludzkimi komórkami szpiku kostnego. Jednak otrzymane w ten sposób mysie przeciwciała są odrzucane przez organizm człowieka i nie spełniają swojej roli terapeutycznej. Aby temu zaradzić, w laboratoriach biotechnologicznych przeprowadza się proces humanizacji przeciwciał mysich.

Przeciwciała monoklonalne jako klasa leków zostały po raz pierwszy wprowadzone do lecznictwa w latach osiemdziesiątych. Obecnie mamy w obrocie blisko 30 leków różnych przeciwciał monoklonalnych, najczęściej stosowanych w onkologii.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH