Polska spółka: wytworzymy tańsze od innowacyjnych, biopodobne leki onkologiczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak / Rynek Zdrowia   18-09-2009, 14:56

Polska spółka: wytworzymy tańsze od innowacyjnych, biopodobne leki onkologiczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spółka Mabion zapowiada, że w latach 2013-2014 roku wprowadzi na rynek dwa humanizowane przeciwciała monoklonalne, będące odpowiednikami innowacyjnych produktów biologicznych stosowanych obecnie w lecznictwie onkologicznym.

Mimo ogromu nakładów pracy i środków na ich wytworzenie, Maciej Wieczorek prezes Mabionu, przekonuje, że to opłacalny biznes: – Leki referencyjne dla naszych produktów znajdują się w pierwszej 10 produktów pod względem wielkości sprzedaży na świecie i w pierwszej 3 leków onkologicznych. Cały światowy rynek tych dwóch leków wart jest ok. 10 mld dolarów rocznie i rośnie.

– Roczny koszt terapii lekiem referencyjnym waha się pomiędzy 45-70 tys. euro. NFZ wydaje na nie rocznie ok. 220 mln zł. Jeżeli okaże się, że wytworzone leki biopodobne w wyniku badań przedklinicznych i klinicznych są ekwiwalentne wobec leku referencyjnego i uzyskają status substytutu, zmniejszą się koszty terapii dla płatnika – dodaje prezes Wieczorek. I zapowiada: – Cena naszego leku powinna być o co najmniej 40 procent niższa.

<div style='display:inline'><a href='http://go.idmnet.bbelements.com/please/redirect/80/2/2/2/'><img src='http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/80/2/2/2/?typkodu=img&keywords=' width='300' height='250' style='border-width:0' alt='' /></a></div>

Mowa jest o lekach biopodobnych, tworzonych jako alternatywne wersje innowacyjnych produktów biologicznych, wprowadzanych na rynek po upływie ich ochrony patentowej. Czas rozwoju takich leków jest znacznie dłuższy niż chemicznych leków odtwórczych (generyków) i wynosi około 6 lat. Ale to taniej i krócej niż stworzenie zupełnie innowacyjnego produktu, na co potrzeba średnio 9-10 lat.

 

Biznes i medycyna


Humanizowane przeciwciała monoklonalne to nowa klasa leków biotechnologicznych. Technologia umożliwia produkcję farmaceutyków, które w selektywny sposób działają na określony cel molekularny, najczęściej receptor bądź białko, które ma być inaktywowane.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH