Polska spółka: wytworzymy tańsze od innowacyjnych, biopodobne leki onkologiczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak / Rynek Zdrowia   18-09-2009, 14:56

Spółka Mabion zapowiada, że w latach 2013-2014 roku wprowadzi na rynek dwa humanizowane przeciwciała monoklonalne, będące odpowiednikami innowacyjnych produktów biologicznych stosowanych obecnie w lecznictwie onkologicznym.

Metoda produkcji przeciwciał monoklonalnych polega na pobraniu z organizmu myszy antygenów zdolnych do niszczenia komórek nowotworowych i łączeniu ich z ludzkimi komórkami szpiku kostnego. Jednak otrzymane w ten sposób mysie przeciwciała są odrzucane przez organizm człowieka i nie spełniają swojej roli terapeutycznej. Aby temu zaradzić, w laboratoriach biotechnologicznych przeprowadza się proces humanizacji przeciwciał mysich.

Przeciwciała monoklonalne jako klasa leków zostały po raz pierwszy wprowadzone do lecznictwa w latach osiemdziesiątych. Obecnie mamy w obrocie blisko 30 leków różnych przeciwciał monoklonalnych, najczęściej stosowanych w onkologii.

– Przeciwciała to najszybciej rozwijająca się klasa pośród wszystkich leków, ze średniorocznym tempem wzrostu na poziomie 20 procent. Dynamika wzrostu leków biotechnologicznych sięga średnio 10 procent, zaś pozostałe leki odnotowują minimalny 2-3 proc. wzrost. Obecnie 40-50 proc. sprzedaży wszystkich leków biotechnologicznych to przeciwciała monoklonalne – podaje Maciej Wieczorek.

Wskazuje jednak na kilka ograniczeń tych produktów:

- Ograniczeniem do tworzenia leków jest droga podania (paranteralnie, dożylnie) i wysoki koszt ich wytworzenia. Dlatego przede wszystkim mamy tu doczynienia z lekami stosowanymi w lecznictwie zamkniętym. Aczkolwiek leki w leczeniu RZS można stosować paranteralnie w postaci podskórnych zastrzyków, wykonywanych przez pacjenta w domu.

Połączyli siły
Ryzyko i skomplikowanie procesu tworzenia i wytwarzania przeciwciał monoklonalnych wykraczały poza możliwości jednej firmy. Dlatego powstała komercyjna spółka Mabion, której założycielami są cztery krajowe, średniej wielkości firmy biotechnologiczne.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH