Polska spółka: wytworzymy tańsze od innowacyjnych, biopodobne leki onkologiczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak / Rynek Zdrowia   18-09-2009, 14:56

Polska spółka: wytworzymy tańsze od innowacyjnych, biopodobne leki onkologiczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spółka Mabion zapowiada, że w latach 2013-2014 roku wprowadzi na rynek dwa humanizowane przeciwciała monoklonalne, będące odpowiednikami innowacyjnych produktów biologicznych stosowanych obecnie w lecznictwie onkologicznym.

– Połączyliśmy siły intelektualne, finansowe i organizacyjne, by wspólnie stworzyć technologię wytwarzania humanizowanych przeciwciał monoklonalnych – mówi prezes Wieczorek i podaje „podział zadań“: – Polfarmex jest jednocześnie firmą CRO. Biomed ma z kolei linię produktów sterylnych, więc możemy wykonywać tam część operacji wytwórczych. W Celon Pharma jest bardzo dobra baza badawczo-rozwojowa. Tam wykonuje się część analiz, a pracownicy firmy na każdym etapie badań konsultują się z EMEA, by uniknąć ryzyka późniejszego niezarejestrowania leku.

<div style='display:inline'><a href='http://go.idmnet.bbelements.com/please/redirect/80/2/2/2/'><img src='http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/80/2/2/2/?typkodu=img&keywords=' width='300' height='250' style='border-width:0' alt='' /></a></div>

To zupełnie inny model biznesu niż rozwija większość firm krajowych, które starają się tanio kupić substancję czynną z Chin lub Indii, wytworzyć tabletki i szybko zarobić na aktywności operacyjnej, wprowadzając do obrotu kolejny generyk na rynku.

Prezes Wieczorek podaje również przykład Biotonu, który kupił technologię wytwarzania insuliny z ograniczeniami terytorialnymi: – Mamy wykonane już około 40 proc. prac badawczo-rozwojowych i lek zidentyfikowany w małej skali. Na jesieni wejdziemy w skalę półprzemysłową. Doszliśmy zatem do etapu, na którym Bioton kupił technologię wytwarzania insuliny.

– Zasadnicza różnica jest taka, że Bioton nie jest w stanie rozwijać kolejnych leków. Mabion zaś, który planuje sam rozwinąć i zarejestrować na terenie UE swoje pierwsze produkty, będzie stał w pozycji decydenta w kwestii ewentualnego licencjonowania produktu na poszczególne rynki lub sprzedaży technologii – stwierdza prezes Mabionu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH