Polska spółka: wytworzymy tańsze od innowacyjnych, biopodobne leki onkologiczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak / Rynek Zdrowia   18-09-2009, 14:56

Spółka Mabion zapowiada, że w latach 2013-2014 roku wprowadzi na rynek dwa humanizowane przeciwciała monoklonalne, będące odpowiednikami innowacyjnych produktów biologicznych stosowanych obecnie w lecznictwie onkologicznym.

 

Granty dla tych z potencjałem


Jednym z powodów mało innowacyjnej struktury polskiej branży farmaceutycznej mogą być utrudnienia w prowadzeniu biznesu. Jak przyznaje szef Mabionu, firmy napotykają na utrudnienia finansowe, brakuje również infrastruktury badawczej do wykonania szeregu badań istotnych z punktu widzenia rozwoju tych leków.

– Jeżeli zlecamy jakieś badania na zewnątrz, to 70 proc. z nich trafia do laboratoriów w Niemczech, Szwajcarii albo USA – mówi prezes Wieczorek. – W Polsce nie ma miejsca, gdzie można wykonać pełną identyfikację struktury trzeciorzędowej lub poziomu glikozylacji.

Chwali za to inicjatywę biotechnologiczną i przyznawanie grantów na projekty przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Istnieją bowiem programy do wspierania projektów naukowych z dużym potencjałem aplikacyjnym. Mabion jest już beneficjentem grantu w wysokości 3 mln zł i złożył aplikację o kolejne 25 mln zł. Do wykorzystania są też środki unijne z programu Innowacyjna Gospodarka.

Ale uwaga. Często te środki są dedykowane dla zaawansowanych technologii, dla firm, które mogą pochwalić się tzw. success story: mają już za sobą udane projekty, pomysł na kolejny projekt, wiedzę jak go wdrożyć, zorganizować i na nim zarobić.

– W obecnych czasach jesteśmy idealnym podmiotem do korzystania z tego typu środków – przekonuje prezes Wieczorek. – Praktycznie na polskim rynku pod tym względem nie mamy konkurencji.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH