Polski test wykrywający SARS-CoV-2 i grypę

FARMAKOTERAPIA

Autor: IChB PAN/ rynekaptek.pl   21-12-2020, 12:33

Polski test wykrywający SARS-CoV-2 i grypę Jest to pierwszy, polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie co test wykrywający wyłącznie COVID-19 (fot. IChB PAN)

Pierwszy polski test genetyczny odróżniający COVID-19 i grypę - MediPAN-COVID+Flu - od nowego roku będzie dostępny na rynku. Opracowali go naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN).

Współpraca poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz firm Polpharma i Medicofarma zaowocowała osiągnięciem. To wprowadzenie na rynek od początku 2021 roku testu MediPAN-COVID+Flu, który w sposób prosty, szybki i wiarygodny pozwala na odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS‑CoV‑2 czy wirusem grypy.

Jest to pierwszy, polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie co test wykrywający wyłącznie COVID-19. Powszechne stosowanie testu różnicującego będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii. Kumulacja zachorowań może powodować ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, natomiast szybka i trafna diagnostyka pomoże w podjęciu adekwatnych metod leczenia.

Objawy COVID-19 i grypy są bardzo podobne, ale ich leczenie wymaga zupełnie innej terapii. Jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej.

Wirusy SARS-CoV-2 oraz grypy wywołują dwie różne choroby, których objawy bywają podobne, a leczenie wymaga całkowicie odmiennego postępowania. Jednocześnie okres zimowy wiąże się z sezonowym wzrostem zachorowań, w tym także infekcji wywołanych przez inne typy wirusów. Opracowanie testu różnicującego było zatem naturalnym kierunkiem prac poznańskich naukowców.

Test genetyczny MediPAN-COVID+Flu jest przeznaczony do wykrywania dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B. Zestaw został skonstruowany tak, aby w jednym reakcyjnym dołku wykrywać wirusa SARS‑CoV‑2 i wirusa grypy. Równocześnie, jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta.

Cechami ułatwiającymi użytkowanie testu są:

- krótki czas reakcji (około 1h),
- wysoka czułość reakcji wykrywających wirusa (>99%),
- prosta interpretacja wyniku,
- możliwość stosowania na tych samych urządzeniach diagnostycznych, co test wykrywający wyłącznie SARS-CoV-2.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH