Polski wynalazek może pomóc zmniejszyć śmiertelność chorych wentylowanych mechanicznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ   21-04-2021, 19:03

Polski wynalazek może pomóc zmniejszyć śmiertelność chorych wentylowanych mechanicznie Badanie Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Opracowane przez polskich wynalazców urządzenie Sideturn umożliwia szybkie i bezwysiłkowe podnoszenie nieprzytomnych pacjentów, w tym tych wentylowanych mechanicznie.

Twórcy polskiego start-up wynaleźli urządzenie, które pomaga w ratowaniu życia osób znajdujących się pod respiratorami, w tym doświadczających ARDS - ostrej niewydolności oddechowej z powodu Covid 19.

Opracowane urządzenie Sideturn umożliwia szybkie i bezwysiłkowe podnoszenie nieprzytomnych pacjentów, w tym tych wentylowanych mechanicznie oraz zmianę ich położenia do pozycji na brzuchu (prone positioning), co według międzynarodowych badań zmniejsza ich śmiertelność o nawet o kilkadziesiąt procent.

Urządzenie redukuje zaangażowanie personelu
Wytwórca powołuje się na publikację Claude'a Guérina, M.D. i in., Prone Positioning in Severe Acute Respiratory Distress Syndrome, opublikowaną w 2013 roku w New England Journal of Medicine.

W dobie skrajnego obciążenia oddziałów ratunkowych i niedoborów personelu, zabieg ten nie jest wykonywany dostatecznie często ani w Polsce, ani na świecie.

W zależności od wagi, zabieg odwrócenia pacjenta wentylowanego mechanicznie może wymagać jednoczesnego zaangażowania nawet pięciu osób z personelu medycznego. Przy użyciu Sideturn, liczbę osób koniecznych do obrócenia pacjenta można ograniczyć do trzech lub dwóch, a czas zabiegu do pięciu minut.

Wynalazek przetestowano w CSK MSWiA
Urządzenie zostało opracowane przez lekarza, absolwenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na szkoleniu specjalistycznym z anestezjologii i intensywnej terapii na "covidowym" Oddziale Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz jego przyjaciela, inżyniera pneumatyka, absolwenta Politechniki Warszawskiej.

Pierwsze egzemplarze Sideturn przez ostatnie miesiące poddawane były intensywnym testom w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i właśnie otrzymały pozytywną rekomendację.

Sideturn został też zgłoszony do ochrony patentowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH