Polskie badania dzieci z ADHD

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-02-2011, 09:02

W Katedrze Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Warszawskiego przygotowywane są - dotąd niedostępne w Polsce - narzędzia diagnostyczne, które będą odgrywały ważną rolę w procesie diagnozy i terapii dzieci z ADHD.

Małgorzata Gambin jest autorką projektu pracy doktorskiej nagrodzonego w konkursie "Doktoraty dla Mazowsza". Jak wyjaśnia, jej badania mają na celu poznanie przyczyn leżących u podłoża powstawania objawów ADHD – zaburzenia z deficytem uwagi i nadaktywnością, a także próbom znalezienia efektywnych metod diagnozy i terapii tej grupy dzieci.

Interesuje ją badanie obrazu własnej osoby dzieci z ADHD – ich przekonań o własnej skuteczności, które odgrywają bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu, wpływają na sposób myślenia, podejmowanie decyzji, przeżywane emocje.

Cennym elementem jej projektu będzie opracowane narzędzi diagnostycznych, gdyż dotychczas poświęcano niewiele uwagi kształtowaniu się obrazu własnej osoby u dzieci z ADHD.

Stypendystka programu "Doktoraty dla Mazowsza" ocenia, że pieniądze uzyskane w konkursie pozwolą jej przeprowadzić badania wśród większej liczby dzieci w wieku 8-10 lat z objawami impulsywności i nieuwagi. Dzięki stypendium dotrze do większej liczby szkół, będzie mogła opłacić koszty materiałów do badań, upominków dla rodziców i nauczycieli, a także zapłacić wynagrodzenia psychologom, którzy współprowadzą te badania.

Gambin współpracuje z Zakładem Psychiatrii Instytutu Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie stosuje opracowane przez siebie metody diagnostyczne i przeprowadza badania.

– Mam nadzieję, że w przyszłości będę dzielić się opracowanymi metodami diagnostycznymi, jak również wnioskami płynącymi z badań również z innymi placówkami, zajmującymi się pomocą psychologiczną, edukacją dzieci z ADHD i ich rodziców, nauczycieli – podsumowuje autorka jednego z 25 nagrodzonych projektów doktoranckich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH