Pomiędzy błędem a kłamstwem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-03-2011, 15:01

Pomiędzy błędem a kłamstwem

Wspólnym mianownikiem większości naukowych wpadek jest autoiluzja. Często mamy jednak do czynienia z oszustwami. Czy wszystkiemu winna jest walka o prestiż?

Prof. Mirosław Soroka,  były dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, wypowiedział się w tej kwestii dla PAP. 

Publikacja wyjątkowo istotnych z punktu widzenia nauki wyników, które stoją w sprzeczności z dotychczasowym stanem wiedzy, natychmiast uruchamia spontaniczny proces ich weryfikacji. - Każde „przełomowe” odkrycie wzbudza w naukowcach z różnych ośrodków naturalną potrzebę sprawdzenia metody, którą posłużył się jego autor - zauważa prof. Soroka.  

Często do wykrycia pomyłki lub oszustwa dochodzi podczas nieudanych prób powtarzania cudzych eksperymentów na uczelniach, dlatego spore osiągnięcia w wyłapywaniu błędnych danych mają studenci i doktoranci. Rzadziej następuje to w trakcie lektury tekstów naukowych – zdaniem prof. Soroki uważne czytanie literatury specjalistycznej przestaje być normą. Warto zauważyć, podkreśla badacz, że plagiat może wykryć każdy, natomiast sfałszowane wyniki tylko specjalista.

Wspólnym mianownikiem większości naukowych wpadek jest autoiluzja: myślimy, że jest tak, bo tak nam się wydaje. - Nie widzę nic złego w stawianiu "fałszywych" hipotez. Są lepsze niż żadne, ale pod jednym warunkiem: że będą poddane rygorystycznej weryfikacji! W końcu tym właśnie różni się nauka od religii. - wyjaśnia profesor.

Jako przykład zupełnie przypadkowo rozpowszechnionego błędu podaje „zwalczany” obecnie pogląd o wyjątkowo dużej zawartości żelaza w szpinaku. U jego podstaw leżał błąd w maszynopisie publikacji, którego nie skorygowano.

Według profesora, postępująca informatyzacja badań niesie ze sobą ryzyko osłabienia czujności naukowców. Dawniej wszystkie etapy eksperymentu trzeba było wykonać osobiście w laboratorium. Dziś wiele z nich można sprowadzić do postaci komputerowej symulacji. Odpowiedni program wygeneruje interesujące nas dane na temat nowego związku chemicznego: - Narysuje widma, policzy temperaturę wrzenia, temperaturę topnienia, etc. Na końcu, stosując "generator publikacji", napisze artykuł naukowy.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH