Porady dietetyczne „medialnych” ekspertów to igranie ze zdrowiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Gubała/rynekaptek.pl   18-08-2017, 08:16

Porady dietetyczne „medialnych” ekspertów to igranie ze zdrowiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Porad żywieniowych częściej teraz udzielają osoby zupełnie nie uprawnione do leczenia. Czy jakiś produkt nam pomoże czy zaszkodzi, jeśli na przykład wejdzie w konflikt z lekami, które przyjmujemy. Taką wiedzę mają tylko specjaliści - wskazuje Magdalena Gajda, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość.

Z perspektywy chorych na nadwagę i otyłość - trudno się dziwić tym, którzy z tych porad żywieniowych korzystają. Tylko ok. 10 proc. lekarzy POZ ma wiedzę na temat otyłości i metod jej leczenia. Wizyty u dietetyków są odpłatne i wielu na nie po prostu nie stać. Nic zatem dziwnego, że zdesperowani, często szykanowani z powodu otyłości pacjenci sami zaczynają się ''leczyć'' - opowiada Magdalena Gajda, która jest również prezesem Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.

Ale są też ci, którzy porad żywieniowych udzielają. Szczęśliwie, jeśli są to lekarze, dietetycy, specjaliści ds. żywienia.

- Problem w tym, że porad żywieniowych częściej teraz udzielają osoby zupełnie nie uprawnione do leczenia. Tak, właśnie do leczenia! Bo kompletnie zapomnieliśmy, że odpowiedni sposób żywienia wpływa bardzo indywidualnie - i pozytywnie, i negatywnie - na nasz organizm i zdrowie. Czy jakiś produkt nam pomoże czy zaszkodzi, jeśli np. wejdzie w konflikt z lekami, które przyjmujemy itp. - taką wiedzę mają tylko specjaliści. Jeśli więc ktoś bez odpowiedniego wykształcenia nakłania kogoś do jedzenia, bądź niejedzenia jakiś produktów, albo zastosowania jakiejś diety, to nieodpowiedzialnie igra z jego zdrowiem - uważa Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość.

Zanim skorzystasz, skonsultuj się z…
W jej opinii, aby uwrażliwić tych, którzy do porad żywieniowych publikowanych w mediach i książkach się stosują, pod każdą taką poradą powinno znajdować się ostrzeżenie takie jak przy lekach, suplementach diety: ''Zanim skorzystasz z tego sposobu odżywiania - skonsultuj się z lekarzem, specjalistą ds. żywienia, dietetykiem, bo każda dieta nieodpowiednio stosowana może zagrażać twojemu zdrowiu i życiu''.

- Zanim to nastąpi, apeluję o rozwagę i refleksję. Przed wprowadzeniem diety, która pomogła twojej przyjaciółce, czy celebrytce z telewizji, zastanów się, czy gdybyś złamała nogę, to chciałabyś, aby ci ją poskładał lekarz ortopeda, czy też ta koleżanka lub celebrytka, które z ortopedią mają tyle wspólnego, że też kiedyś złamały nogę - ironizuje Magdalena Gajda.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH