Portugalia: szczepionka Johnson&Johnson tylko dla osób 50 lat i mniej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   30-04-2021, 19:01

Portugalia: szczepionka Johnson&Johnson tylko dla osób 50 lat i mniej Jednodawkowa szczepionka tylko dla osób w wieku 50 lat i mniej Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Portugalski resort zdrowia ogłosił limity wiekowe dla osób szczepionych preparatem firmy Johnson&Johnson. Będą mogły go przyjąć jedynie osoby, które nie ukończyły 50. roku życia.

Jak poinformował podczas konferencji w mieście Caldas de Rainha sekretarz stanu ds. zdrowia Antonio Lacerda Sales, decyzja w sprawie ograniczeń w wieku osób mogących przyjąć szczepionkę wynika z "rekomendacji instytucji międzynarodowych" i "wymiany doświadczeń z innymi państwami".

Sales dodał, że zgodnie ze zmienionymi zasadami szczepień osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca będą mogły poprosić o drugie szczepienie preparatem tej marki lub przyjąć produkt innego wytwórcy.

Przedstawiciel resortu zdrowia przypomniał, że w ocenie Europejskiej Agencji Leków preparaty Johnson&Johnson i AstraZeneca są bezpieczne, a ryzyko wystąpienia zakrzepicy związanej ze szczepieniami jest znikome.

Lacerda Sales wskazał, że w Portugalii słabnie pandemia Covid-19. Odnotował, że od trzech dni maleje liczba hospitalizowanych, a podczas ostatniej doby nie zanotowano zgonu z powodu infekcji koronawirusem.

Przypomniał, że od początku kwietnia w Portugalii utrzymuje się niski poziom zakażeń, a podczas ostatniej doby zanotowano jedynie 460 przypadków infekcji. Łącznie zakaziło się w tym kraju blisko 836,5 tys. osób, a zmarło 16,9 tys.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH