Postęp w diagnostyce raka okrężnicy: badania DNA zamiast kolonoskopii

FARMAKOTERAPIA

Autor: RR/rynekaptek.pl   14-02-2011, 15:30

Amerykańscy naukowcy opracowali dwa badania genetyczne dające nadzieję na wczesne wykrywanie i znaczne obniżenie zachorowalności na raka okrężnicy.

Tylko w USA ta choroba każdego roku dotyka 150 tys. ludzi. Jej leczenie pochłania około 14 miliardów dolarów rocznie. Nowe badania mogą zastąpić kolonoskopię wykonywaną rutynowo osobom w wieku powyżej 50 lat. Dzięki analizie DNA lekarze będą mogli ograniczyć ilość badań kolonoskopijnych jedynie do pacjentów, w przypadku których badania genetyczne wykazały, że należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka okrężnicy.

W odróżnieniu od kolonoskopii, analiza DNA jest nieinwazyjną formą badania, dzięki czemu więcej osób będzie mogło z niej skorzystać.

Jedno z opracowanych badań polega na analizie próbki kału pod względem obecności mutacji czterech genów odpowiadających za raka okrężnicy. Drugie badanie oparte jest na badaniu DNA i analizie krwi pod kątem zmian w pojedynczym genie, tzw. Septin 9, który nie jest uwzględniany w panelu genów ujętych w pierwszym badaniu.

– W praktyce wartość obu badań genetycznych zależeć będzie od kilku parametrów:  ich czułości oznaczającej liczbę wykrytych zmian nowotworowych oraz tego, ile wyników będzie w rzeczywistości fałszywymi alarmami. Analizy wykonywane w tego typu badaniach są wyjątkowo czułe i dokładne podczas bezpośredniego badania komórek pobranych z nowotworu   tłumaczy dr n. med. Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska, kierownik NZOZ Genomed.

Należy też zaznaczyć, że na kolonoskopię decyduje się dobrowolnie mała liczba osób, a samo badanie może nie wykryć zmian nowotworowych znajdujących się w górnej części jelita.

– Oba badania mają jednak pewne wady – komentuje Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska. –  Około 30 do 40 procent ludzi ma małe polipy, ale szacunkowo u mniej niż 10 procent dojdzie do rozwoju nowotworu złośliwego. Pozytywny wynik analizy wykrywającej raka okrężnicy może spowodować nieuzasadnione wysłanie zbyt dużej liczby pacjentów na kolonoskopię.

Podkreśla jednak, że jeśli badanie DNA krwi da pozytywny wynik, potwierdzający występowanie komórek nowotworowych, sygnał może dotyczyć każdej części ciała, nie tylko okrężnicy. Co za tym idzie – pacjent powinien przebadać całe ciało pod kątem raka.

W Stanach Zjednoczonych oba testy są tańsze niż badanie okrężnicy i potencjalnie bardziej efektywne W Polsce koszt badania genetycznego może być podobny do kolonoskopii. Zaletą jest głównie mniejsza inwazyjność. – Dlatego też znaczenie badań genetycznych przy tego typu schorzeniach jest tak duże – twierdzi Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH