Poznań: bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

FARMAKOTERAPIA

Autor: KLX/ rynekaptek.pl   13-07-2017, 12:28

Poznań: bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na terenie powiatu poznańskiego rusza akcja szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Tegoroczna edycja to szansa dla ok. 1200 maluchów na uzyskanie bezpłatnej ochrony przed groźnymi bakteriami.

Program w całości finansowany jest z budżetu powiatu. Dzieci otrzymają szczepionkę 13-walentną. Z uwagi na fakt, iż od 2017 r. szczepienia przeciwko pneumokokom wpisane zostały do obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych, ale nie obejmują dzieci urodzonych przed 31 grudnia 2016 r., inicjatywa powiatu poznańskiego stanowi uzupełnienie programu ministerialnego.

Z akcji bezpłatnych szczepień skorzystać mogą wszystkie dzieci urodzone w latach 2009-2015, które zameldowane są w gminach powiatu poznańskiego i ukończyły 2 lata. Program realizowany będzie do końca grudnia br. (lub do wyczerpania zapasów). 

Pneumokoki to jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu przede wszystkim małych dzieci. Stanowią najczęstszą przyczynę bakteryjnego zakażenia układu oddechowego, które przebiega w formie ostrego zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok bądź przewlekłego zapalenia oskrzeli. Częstą konsekwencją zakażenia jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) objawiająca się ciężkim zapaleniem płuc z bakteriemią, sepsą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Następstwem IChP może by zarówno zapalenie stawów, wsierdzia lub otrzewnej, jak i niewydolność wielonarządowa (zaburzenia oddychania i krążenia), która w aż 15-25% przypadków prowadzi do śmierci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH