Poznań: czy znajdą się pieniądze na szczepionkę przeciwko czerniakowi?

FARMAKOTERAPIA

Autor: TVN24/DMX/rynekaptek.pl   17-12-2010, 09:29

Poznań: czy znajdą się pieniądze na szczepionkę przeciwko czerniakowi? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania nad nowatorskim lekiem na czerniaka powstającym na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu nie otrzymały dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyźszego.

Bartosz Loba, rzecznik MNiSW zachęcał jednak na antenie tvn24.pl zespół prof. Andrzeja Mackiewicza do ponownego startu w konkursie. Wyjaśnił że już obecnie można zgłaszać się do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zapewnił, że są pieniądze i nowe zasady weryfikacji, projekt prof. Andrzeja Mackiewicza ma zatem szansę na dotację.

Dzięki programowi poznańskich naukowców nadzieję na dłuższe życie zyskało 150 pacjentów. Wyniki leczenia są obiecujące, jednak prof. Andrzej Mackiewicz, po tym jak zapożyczył się i przekazał środki prywatne na badania, doszedł do finansowej ściany – nie ma już pieniędzy, by wytwarzać lek.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl prace poznańskich onkologów są bardzo zaawansowane, a szczepionka, która została już opracowana, jest skuteczna. Jej zastosowanie sprawia, że układ odpornościowy pacjenta odrzuca nowotwór. Dzięki temu zaszczepieni chorzy przeżywają aż 13 lat, co jest jednym z najlepszych wyników na świecie.

– Przez te wszystkie lata zgromadziliśmy największą na świecie grupę chorych z tak długimi obserwacjami i teraz brakuje nam tylko jednego, ostatniego badania III fazy. Ono powinno zakończyć cały proces przed rejestracją leku – mówił prof. Andrzej Mackiewicz.

Profesor podkreśla, że do zakończenia badań i doprowadzenia do fazy rejestracyjnej leku potrzebnych jest 20 mln zł. Wtedy będzie można zainteresować specyfikiem firmę farmaceutyczną.

Obecnie prace nad szczepionką finansuje tylko (w pewnym zakresie) Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH