Poznań: nowe centrum zajmie się diagnostyką molekularną chorób genetycznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   22-06-2021, 18:02

Poznań: nowe centrum zajmie się diagnostyką molekularną chorób genetycznych Kierownikiem Innowacyjnego Centrum Medycznego został wieloletni pracownik IGC PAN specjalizujący się w badaniach związanych z dziedzicznymi predyspozycjami występowania nowotworów układu pokarmowego prof. dr hab. Andrzej Pławski Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W momencie wybuchu pandemii Instytut Genetyki Człowieka (IGC) jako jedyny instytut PAN utworzył Laboratorium Diagnostyki COVID-19 z własnym punktem pobrań drive-thru. Teraz ma jeszcze Innowacyjne Centrum Medyczne.

Dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. dr hab. Michał Witt podkreślił we wtorek, że "dla instytutu statutową dzielnością są badania podstawowe i to jest oczywiste; tym się zajmujemy na co dzień, to robimy przede wszystkim. Ale ponieważ należymy do Wydziału Nauk Medycznych PAN, mamy również pewną specyfikę ze względu na obiekt, którym się zajmujemy, którym jest zawsze człowiek, pacjent ze swoimi problemami zdrowotnymi - jesteśmy blisko zagadnień zdrowotnych i blisko najróżniejszych procedur, w tym procedur diagnostycznych".

Profesor zaznaczył, że Instytut od lat zajmuje się chorobami rzadkimi, genetycznymi, nowotworowymi. Jak wskazał, "sytuacja specyficzna miała miejsce w ub. roku".

Wprowadzili do praktyki test różnicujący COVID-19 i grypę

- Wybuch pandemii w 2020 roku praktycznie zmienił nasz horyzont i nasz sposób widzenia problemów diagnostycznych, a my od razu podjęliśmy działania wspomagające system opieki zdrowotnej naszą działalnością diagnostyczną wykonując to, na czym się dobrze znamy - diagnostykę molekularną.

Profesor przypomniał, że w momencie wybuchu pandemii Instytut Genetyki Człowieka (IGC) jako jedyny instytut PAN utworzył Laboratorium Diagnostyki COVID-19 z własnym punktem pobrań drive-thru.

Opracował także swój własny test RT-PCR na COVID-19 i jako pierwszy w Polsce opracował i wprowadził do praktyki test różnicujący COVID-19 i grypę; obecnie trwa procedura patentowa.

Metody biologii molekularnej stosowane są rutynowo do prac

Profesor zaznaczył, że powstanie Innowacyjnego Centrum Medycznego to naturalne rozwinięcie aktywności prospołecznej, którą Instytut prowadzi obok badań naukowych, stanowiących działalność statutową ośrodka.

Na wtorkowej, 22 czerwca, uroczystości podkreślono, że powołanie Innowacyjnego Centrum Medycznego to ważny krok w upowszechnianiu badań naukowych i przełożeniu ich na nowoczesną, wysokospecjalistyczną diagnostykę molekularną chorób.

Wpłynie to na szybsze i bardziej precyzyjne określenie przyczyn i stadium rozwoju chorób genetycznych oraz nowotworów rzadkich u pacjentów, co przekłada się na skuteczniejsze zastosowanie terapii leczniczej, a w rezultacie zwiększenie szans na wyleczalność.

W IGC PAN metody biologii molekularnej stosowane są rutynowo do prac badawczych, a użycie ich w działaniach diagnostycznych jest naturalnym rozszerzeniem kompetencji i doświadczenia ponad 80-osobowego zespołu.

Prof. Andrzej Pławski szefem centrum

Badacze z Instytutu mają na swoim koncie opracowanie podstaw diagnostyki wielu chorób z zakresu genetyki i chorób rzadkich, na tej podstawie opracowywane są konkretne terapie lecznicze dla pacjentów.

Innowacyjne Centrum Medyczne powstało w nowym budynku. Centrum otrzymało dotację ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014 - 2020, z czego zakupiono część wyposażenia.

Kierownikiem Innowacyjnego Centrum Medycznego został wieloletni pracownik IGC PAN specjalizujący się w badaniach związanych z dziedzicznymi predyspozycjami występowania nowotworów układu pokarmowego prof. dr hab. Andrzej Pławski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH