Poznań: radni za dodatkowym zakupem szczepionek przeciwko grypie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-09-2020, 13:04

Poznań: radni za dodatkowym zakupem szczepionek przeciwko grypie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Siedem tysięcy seniorów z Poznania będzie mogło być za darmo zaszczepionych przeciwko grypie w nadchodzącym sezonie epidemicznym. To o dwa tysiące osób więcej niż przed rokiem. Za zwiększeniem budżetu miejskiego programu szczepień zagłosowali radni.

Poznański magistrat poinformował w komunikacie, że w ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie skorzystało 5,1 tys. mieszkańców. Na wtorkowej (8 września) sesji miejscy radni jednogłośnie poparli projekt zwiększenia finansowania programu na ten rok kwotą 150 tys. zł.

"Dodatkowe pieniądze pozwolą zaszczepić o 2 tys. seniorów więcej niż zwykle, pod warunkiem, że na rynku będzie dostępna odpowiednia liczba szczepionek" - przyznano w komunikacie.

Darmowe szczepienia najstarszych mieszkańców przeciwko grypie to efekt przyjęcia przez miasto w 2018 r. programu profilaktyki zachorowań. "Zakładał on, że szczepienia przeciwko tej chorobie będą finansowane z budżetu Poznania przez kolejne 5 lat. Planowany koszt programu to 1,5 mln zł - po 300 tys. zł na rok" - opisano.

Z programu profilaktycznych, darmowych szczepień mogą skorzystać osoby po 60. roku życia, czasowo lub na stałe zameldowane oraz rozliczające swój podatek w Poznaniu. "Realizatorem miejskiego programu jest spółka Edictum. Darmowe szczepienia w Poznaniu ruszą, kiedy do Polski dotrą szczepionki na ten sezon" - podano w komunikacie.

W informacji magistratu zaznaczono, że proces wytwarzania szczepionek przeciwko grypie przed każdym sezonem jest ograniczony corocznymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącymi składu preparatów.

Szymon Kiepel, PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH