Prace nad polskim lekiem przeciwnowotworowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-08-2009, 09:08

31 milionów złotych dofinansowania otrzyma projekt ONCO-3CLA - biotechnologiczny, kierowany lek przeciwnowotworowy. Umowę dotycząca realizacji projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało z firmą Adamed.

Projekt jest prowadzony w ramach Platformy Onkologicznej opierającej się na współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Gdańskiej i National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych.

Zaangażowanie do projektu kluczowych ośrodków naukowych, jest szansą na opracowanie nowatorskiej terapii umożliwiającej walkę z rakiem.

Tzw. terapie celowane polegają na tym, że cząsteczka terapeutyczna jest kierowana do miejsca występowania nowotworu. Niszczy tylko komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe tkanki organizmu.

Projekt uzyskał już status projektu kluczowego "Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka” czyli największych polskich inwestycji realizowanych przy wykorzystaniu środków unijnych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH