Pracują nad lekiem na covid w postaci tabletek

FARMAKOTERAPIA

Autor: cnbc.com   24-03-2021, 11:02

Pracują nad lekiem na covid w postaci tabletek Celem firm są teraz leki dosutne do leczenia covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Po wyścigu w zakresie wynalezienia i produkcji szczepionek przeciw covid-19, rozpoczął się wyścig firm w zakresie dostarczenia leków przeciw koronawirusowi.

  • Pfizer poinformował o rozpoczęciu wczesnych badań klinicznych eksperymentalnego doustnego leku przeciwwirusowego na Covid-19
  • Pierwsza faza badania kandydata na lek o nazwie PF-07321332 jest prowadzona w Stanach Zjednoczonych
  • Badany lek jest inhibitorem proteazy, który zapobiega namnażaniu się wirusa w komórkach

Inhibitory proteazy są stosowane w leczeniu innych patogenów wirusowych, takich jak HIV i zapalenie wątroby typu C.

W ocenie koncernu, wyniki badań przedklinicznych wykazały, że preparat wykazuje „silne” działanie przeciwwirusowe".

Ponieważ jest przyjmowany doustnie, może być stosowany przez niehospitalizowanych pacjentów zakażonych wirusem. Naukowcy mają nadzieję, że lek zapobiegnie postępowi choroby i ograniczy konieczności hospitalizacji.

Więcej szczegółów na temat leku zostanie ogłoszonych na spotkaniu Spring American Chemical Society, które odbędzie się 6 kwietnia.

Kompleksowy model leczenia covid-19
- Walka z pandemią COVID-19 wymaga zarówno zapobiegania przez szczepienia, jak i ukierunkowanego leczenia dla osób zarażonych wirusem - powiedział dyrektor naukowy firmy Pfizer, Mikael Dolsten, cytowany w komunikacie prasowym.

Jednocześnie przypomniał, że koncern pracuje hyż nad dożylnie podawanym inhibitorem proteazy, określonym jako PF-07304814. Lek ten jest obecnie poddawany badaniu klinicznemu fazy 1b u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19.

- Dzięki tym dwóm lekom może uda się stworzyć kompleksowy model leczenia z Covid-19, który uzupełni szczepienia - podkreślił szef naukowy Pfizera.

Pfizer jest również współtwórcą pierwszej dopuszczonej na rynek szczepionki przeciw covid-19, razem z firmą BioNTech.

Cel: leki doustne p/ covid-19
Pfizer nie jest jedyna firmą, która pracuje nad doustną terapią przeciw covid-19. Trwają badania kandydata na taki lek konsorcjów firm Merck & Co z Ridgeback Bio oraz Roche Holding i Atea Pharmaceuticals.

Pierwszym lekiem zarejestrowanym do leczenia covid-19 był remdesivir (Veklury) firmy Gilead Sciences.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH