Praga: chcą prawa do rekreacyjnego palenia marihuany

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   08-05-2017, 08:17

Praga: chcą prawa do rekreacyjnego palenia marihuany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po raz dwudziesty przez centrum Pragi przeszli w sobotę (6 maja) zwolennicy legalizacji w Czechach marihuany. Według organizatorów tegoroczny Million Marihuana March liczył ponad 7 tys. uczestników.

Według organizatorów celem demonstracji, która zakończyła się na wyspie Sztvanice na Wełtawie, było przekonanie polityków do zmiany podejścia wobec rekreacyjnego używania marihuany i zezwolenia na jej uprawę na własny użytek.

Marihuanę do celów medycznych zalegalizowano w Czechach w 2013 roku, ale wciąż nie jest ona dostępna na skutek braku porozumienia między dostawcą a urzędem do spraw leków SUKL. Organizatorzy sobotniej imprezy podali, że obecnie poszukiwany jest nowy dostawca.

Z wyjątkiem użycia w celach medycznych marihuana pozostaje w Czechach nielegalna: karane jest jej produkcja jak i posiadanie większych ilości narkotyku.

Z danych za rok 2015 wynika, że 30 proc. Czechów w wieku 15-64 lata próbowało marihuany; 10 proc. dorosłych ankietowanych przyznało się do sięgnięcia po nią w ostatnim roku, 3 proc. - w ciągu ostatniego miesiąca. Przy czym odsetki te w grupie do lat 34 są dwukrotnie wyższe. Tym samym młodzi Czesi plasują się w czołówce konsumentów marihuany w Europie. Badania wskazują także, że banalizują oni zagrożenia z tym związane.

Władze twierdzą, że w ostatnich latach sytuacja ta uległa pewnej poprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH