Praga: nagroda dla polskich naukowców

FARMAKOTERAPIA

Autor: MAK/rynekaptek.pl   10-02-2010, 12:57

Zespół uczonych pracujący pod kierunkiem prof. Tomasza Brzozowskiego został nagrodzony w międzynarodowym konkursie na najlepszą pracę naukową z dziedziny gastroenterologii i hepatologii.

Ogłaszany od 2000 roku przez czeską firmę PRO.MED.CS Praha konkurs im. dr. Rudolfa O. Baresa (założyciela i długoletniego dyrektora generalnego tej spółki) ma na celu wsparcie rozwoju gastroenterologii.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 75 prac indywidualnych i zespołowych, których autorami było ponad 100 naukowców z Europy Środkowej oraz Wschodniej, a także Środkowej Azji. Do finału zostały zakwalifikowane prace naukowe z Czech, Słowacji, Litwy, Polski i Rosji publikowane w latach 2007-2008. Warunkiem koniecznym udziału było posiadanie publikacji w światowych periodykach medycznych z tzw. impact factor (IF).

Zwycięska praca zespołu profesora Tomasza Brzozowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego została opublikowana w roku 2008 na łamach Journal of Physiology and Pharmacolog. Publikacja otrzymała wysoki impact factor: 4,46.

Opracowane wyniki skutecznie pomagają w rozpoznawaniu zmian śluzówki żołądka – szczególnie zaś w przypadku powstania owrzodzenia lub raka żołądka. Artykuł prezentuje również rozległą naukową pracę całego zespołu, który publikował kolejne wyniki badań związanych z tą problematyką także w innych międzynarodowych czasopismach medycznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH