Praktykowanie jogi sprzyja zachowaniu sprawności umysłowej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-07-2017, 15:09

Praktykowanie jogi sprzyja zachowaniu sprawności umysłowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Praktykujące jogę kobiety w podeszłym wieku posiadają grubszą warstwę kory mózgowej w rejonie związanym z funkcjami uwagi i pamięci - czytamy na łamach czasopisma "Frontiers in Aging Neuroscience".

Z wiekiem mózg podlega przemianom strukturalnym mogącym prowadzić do upośledzenia funkcji uwagi i pamięci. Naukowcy ze Szpitala im. Alberta Einsteina w Sao Paulo (Brazylia) wykazali jednak, że praktykowanie jogi - systemu filozofii indyjskiej obejmującego ćwiczenia i medytację - może zapobiegać spadkowi sprawności umysłowej w podeszłym wieku.

Badacze zaprosili do laboratorium 21 joginek w wieku powyżej 60 lat, które praktykowały jogę co najmniej dwa razy w tygodniu przez okres minimum ośmiu lat, oraz 21 kobiet w tym samym wieku, które nigdy nie praktykowały jogi, ale były zdrowe i aktywne fizycznie. Przeprowadzili wśród nich badanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Okazało się, że joginki posiadały odmienną strukturę mózgu - dysponowały grubszą korą mózgową w rejonie lewej kory przedczołowej związanej z funkcjami poznawczymi, m.in. uwagą i pamięcią.

W poprzednich badaniach wykazano, że praktykowanie jogi przynosi lepsze efekty zdrowotne, niż wykonywanie zwykłych ćwiczeń aerobowych, a osoby praktykujące jogę mają lepszą świadomość, funkcje uwagi i pamięci. Dowiedziono też, że seniorzy doświadczający niewielkich ubytków w funkcjonowaniu poznawczym, czują się lepiej po krótkotrwałym treningu jogi.

Niniejsze badanie sugeruje, że regularne, długotrwałe praktykowanie jogi może zapobiegać spadkowi funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Jednak ze względu na to, że jest to badanie korelacyjne, nie można tu mówić o związku przyczynowo-skutkowym.

- Porównaliśmy doświadczone joginki z amatorkami, więc nie wiemy, czy u joginek różnice te nie występowały jeszcze przed rozpoczęciem praktyki. Można to stwierdzić jedynie na podstawie kilkuletniego badania ludzi, którzy dopiero zaczynają trenować jogę - mówi Rui Afonso, jeden z badaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH