Precyzyjnie lekiem w chorą tkankę

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   31-08-2009, 12:01

Wynalazcy zaprojektowali urządzenie, które pozwala na precyzyjne podawanie leków do określonych naczyń krwionośnych.

Wynalazek pozwoli na zwiększenie stężenia leku w chorej tkance przy jednoczesnym zachowaniu niskiej toksyczności dla otaczających ją organów.

Aparat opracowany przez Vascular Designs działa w oparciu o cewnik wprowadzany do wnętrza naczyń krwionośnych. Największą innowacją jest obecność dwóch baloników oraz umieszczonej pomiędzy nimi dyszy, za pomocą której podaje się lek. Kiedy już głowica zostanie umieszczona w naczyniu, dokładnie nad interesującym lekarza odgałęzieniem (np. prowadzącym do guza nowotworowego), baloniki zostają napełnione, dzięki czemu izolują one dany odcinek unaczynienia od reszty krwiobiegu i uniemożliwiają wyciekanie leku.

Urządzenie posiada dodatkowy przewód, znajdujący się we wspólnej obudowie z kanalikiem doprowadzającym lek. Jego zadaniem jest umożliwienie przepływu krwi z pominięciem obszaru odciętego przez baloniki.

Gdy chora tkanka zostaje odizolowana od ogólnego krążenia krwi, lekarzowi pozostaje tylko podanie leku. Trafia on bezpośrednio do chorej tkanki, dzięki czemu jego lokalne stężenie może być stosunkowo wysokie, co poprawia skuteczność terapii.

Resztki preparatu wydostające się do ogólnego krwiobiegu po przejściu przez leczony narząd zostają rozcieńczone przez przepływającą krew, dzięki czemu stężenie leku w przeliczeniu na objętość całego organizmu jest znikome. Terapia powinna więc być znacznie mniej toksyczna niż w przypadku leczenia tradycyjną metodą.

Firma Vascular Designs otrzymała właśnie zgodę amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) na komercjalizację nowego produktu. Można się spodziewać, że niedługo będzie on dostępny także w krajach Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH